BlOG

Чому важлива участь юриста на бізнес-переговорах?

lawyer and businessman concept

У бізнесі, як і в житті ти отримуєш не те, на що заслуговуєш, а те, про що домовився. Саме тому переговорний процес є дуже важливим та прямим важелем успішності бізнесу. Як для юриста, так і для юриста-міжнародника переговори є значною частиною його професійного життя: чи то представництво клієнта в суді, чи то переговори при укладанні договору.

Переговори з підрядниками, укладання договорів з клієнтами, договори щодо співпраці, злиття чи інвестування, ліцензування інтелектуальної власності та трудові відносини, переговори між державами, переговори стосовно створення міжнародних організацій – все це включає в собі стадію переговорів.

Під час бізнес-переговорів юрист може здійснювати:

  • усні і письмові консультації;
  • підбір нормативних правових актів;
  • перевірку і аналіз юридичної документації, правову експертизу документів;
  • участь в переговорах;
  • представництво інтересів під час перевірки органами охорони праці;
  • розробку внутрішньої документації (посадових інструкцій, договорів про працевлаштування, наказів про прийняття на роботу, звільнення, надання відпустки, статуту, положення, правил внутрішнього розпорядку);
  • складання проектів договорів, розробку додаткових угод, зміну умов укладеного договору, аналіз договору, складання протоколу розбіжностей;
  • особисту участь в переговорах про укладення договору з контрагентами;
  • абонентське юридичне обслуговування;
  • розробку тендерної документації, консультації по питаннях проведення торгів, формування та оскарження тендерної документації, рішень, дій, бездіяльності замовника;
  • врегулювання трудових спорів та спорів щодо заборгованості контрагентів згідно договорів тощо.

Найголовнішим завданням юриста є захист прав та інтересів свого клієнта! Під час ведення переговорів юрист може роз’яснити зміст законів та вказати на потенційні юридичні ризики, які можуть очікувати при обговоренні чи прийнятті пропозицій іншої сторони. Без залучення юриста до переговорного процесу учасники правовідносин можуть пропустити важливі юридичні аспекти, які слугують обов’язковою умовою дійсності договору, який вони укладатимуть, чи самої структури побудови переговорів. І в майбутньому, це може призвести до спору чи взагалі невиконання угод між сторонами.

Перед початком переговорів юрист може роз’яснити позицію протилежної сторони, визначити ті пріоритетні напрямки майбутньої співпраці, по яких важче всього буде досягти домовленості.

Найважливіша перевага – це те , що юрист зможе переконливо та впевнено довести вашу позицію та переваги, підкріпити їх вимогами закону або вже існуючими прецедентами.

Загалом, участь юриста в переговорному процесі приносить тільки переваги та зменшує ризик укладання невигідних та недійсних угод. Навички переговорів для юриста визначаються високим рівнем відповідальності, оскільки на кону довіра та стан справ клієнта. А тому в наш час саме ці навички є визначальним елементом у забезпеченні успіху професійної діяльності. Юристи мають враховувати, що переговори — це не тільки інструмент у судових баталіях, але і засіб досягнення бажаного для клієнта результату. Тому знання переговорних стратегій і технік, а також вміння застосовувати їх у конкретній ситуації, стають ключовими факторами у вирішенні складних юридичних питань.

Tetyana Hnatiuk

Тетяна Гнатюк

к.ю.н. асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства

Анастасія Лабик 

асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства