Новини

Академічна доброчесність як імператив якісного наукового дослідження

Academic Integrity Event

З метою популяризації академічної доброчесності серед здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти PhD Доктор філософії з спеціальності 081 Право на юридичному факультеті 29 березня 2024 року проведений семінар, модераторами якого виступили проф. Осовська Ірина Миколаївна – голова комісії з питань академічної доброчесності, правових засад та регламенту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та доц. Шилюк Олег Іванович – директор з питань інформаційних технологій Наукової бібліотеки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Про світові стандарти дотримання етичних принципів в університетській освіті, показові кейси та ганебні факти академічного шахрайства, найпоширеніші інструменти боротьби і профілактики плагіату, стратегічні напрями діяльності Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича з популяризації академічної доброчесності, що базуються на інформуванні та контролі розповіла Ірина Миколаївна Осовська. Вона, зокрема, зауважила, що академічна доброчесність стимулює науковий розвиток, формує політику довіри та поваги до інтелектуальної власності в академічному середовищі, а також запобігає порушенню авторських прав. Саме тому важливо, щоб кожен, хто здійснює наукове дослідження готував та подавав декларацію про те, що його робота не містить плагіату, а сам автор готовий нести відповідальність у разі його виявлення.

Під час дискусії її учасники також обмінялись міркуваннями щодо застосування у науковій сфері штучного інтелекту та як він може інноваційно вплинути вже у майбутньому на розвиток академічної освіти. Запрошені фахівці відзначили високий рівень ерудованості аспірантів юридичного факультету.

Важливо, що проведений захід став не тільки комунікативним майданчиком, що об’єднав учасників освітньо-наукового процесу, але й стартапом для обговорення та обміну досвідом щодо впровадження в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича академічної антиплагіатної системи StrikePlagiarism – ефективного інструменту пошуку плагіату, аналізу джерел запозичення та зворотного зв’язку з автором. Так, Олег Іванович Шилюк пояснив відмінності між академічними антиплагіатними системами StrikePlagiarism та Unicheck, вимоги до оформлення посилань у наукових дослідженнях, коефіцієнти гранично допустимих норм та інших цифрових показників звіту подібності.

За результатами проведеного заходу всі учасники відзначили необхідність розширення проєктів в цьому напрямі. Тож щиро дякуємо Ірині Миколаївні та Олегу Івановичу за цікаву, змістовну та конструктивну зустріч і сподіваємось на подальшу співпрацю!

Nataliia Huralenko

Наталія ГУРАЛЕНКО

гарант ОНП «PhD, Доктор філософії»