Євроінтеграційні процеси як ніколи набувають зараз особливої ваги. Курс на європейську інтеграцію є свідомим вибором України, особливо, у контексті нинішньої боротьби за територіальну цілісність та державний суверенітет – як боротьби за реалізацію основоположних принципів європейських цінностей та загалом міжнародного права.
Кафедрою Європейського права та порівняльного правознавства 16 лютого 2023 року була проведена надзвичайно актуальна зустріч викладачів та студентів 2 та 3 курсів, а також магістрів спеціальності «Міжнародне право» юридичного факультету щодо європейських перспектив митної співпраці.
У роботі заходу взяли участь Дорел Фроня, стратегічний радник з питань митної політики Консультативної місії Європейського Союзу в Україні, заступник міністра юстиції Румунії (2007-2008 р.р.), віце-президент Національного агентства з питань фіскального адміністрування, голова Національного митного управління (заступник державного секретаря) (2012-2013; 2016-2017 р.р.); Веллі-Матті Піува, стратегічний радник з питань митної політики Консультативної місії Європейського Союзу в Україні, керівник митної служби Північного регіону Фінляндії; Світлана Карвацька, професорка, в.о. завідувача кафедри Європейського права та порівняльного правознавства; Іван Торончук, доцент кафедри Європейського права та порівняльного правознавства та гарант Освітньої Програми «Міжнародне право; Марія Строїч, асистент кафедри Європейського права та порівняльного правознавства.
Спікер п. Дорнел Фроня проаналізував особливості митного регулювання в країнах-членах Європейського Союзу, наголосивши, що основою функціонування Європейського Союзу є Митний союз, який передбачає вільний рух товарів і послуг між державами-членами ЄС. Для досягнення цілей Митного союзу були вжиті певні дії у сфері митного регулювання, які значно прискорили процес започаткування єдиної валютної системи Євросоюзу, що наблизило його до кінцевої мети – повна економічна інтеграція та створення економічного союзу. Митне законодавство дозволяє Європейському Союзу організувати та проводити єдину митну політику, здійснювати митне регулювання за встановленими правилами, стимулювати розвиток внутрішнього ринку, проводити успішну єдину торговельну політику в інтересах країн-членів Євросоюзу.
Спікер підкреслив, що країнам ЄС вдалося в своїх межах реалізувати чотири основні «свободи» – вільне переміщення товарів, послуг, капіталу і праці. В свою чергу, висока ступінь гармонізації та уніфікації митних процедур та практики їх використання є однією з ключових умов, що сприяють ефективному включенню держави у світогосподарські зв’язки.
Учасників – як викладачів, так і студентів – цікавили, передовсім, проблемні питання взаємовигідного співробітництва України у галузі митного співробітництва. П. Фроня розповів про реалізовані проєкти КПП в Чернівецькій області – «Красноїльськ» та «Дяківці», а також перспективи розбудови КПП – «Біла Криниця» -Клімеуць», «Шепіт – Ізвоареле Сучевей», «Руська-Ульма», а також другої черги «Дяківці-Раковець». Зокрема, розповів про можливості модернізації шляхів до вказаних КПП. Безумовно, учасники заходу погодилися, що такі проєкти не тільки забезпечать економічний розвиток України, а й водночас сприятимуть розбудові взаємовигідного співробітництва з країнами ЄС. Ці та інші питання спікери також обговорювали і між собою.
Спікер п. Веллі-Матті Піува розповів про свій багаторічний практичний досвід роботи в Митній службі Фінляндії та її особливостях. Студенти ставили питання про те, з якими конкретними проблемами у своїй діяльності зустрічаються спікери. З цікавістю слухали учасники про курйозні випадки з особистої митної практики п. Веллі-Матті Піува.
Неабияку цікавість проявили учасники у дискусії про проблеми корупції на митницях України та країн-держав ЄС. Під час заходу між слухачами та спікерами відбувся жвавий діалог, який стосувався ключового питання: як подолати корупцію?
Розмова була нетривіальною, зустріч була цікавою. Сподіваємось, що такий досвід комунікації та спілкування між поважними європейськими юристами-практиками та студентської молоді дозволить підвищити рівень правосвідомості нашої молоді та допоможе переосмислити особливості та багатогранність фаху юриста та працевлаштування як в Україні, так і в ЄС, вектор якого обрала Україна і робить впевнені кроки до перспективи членства в ЄС.
Гості залишилися задоволені не тільки атмосферою діалогу заходу, зацікавленістю учасників зустрічі, а також символічним подарунком кафедри – колективною монографією, присвяченою місцю України в євроінтеграційних процесах у контексті сучасних викликів.
Світлана Карвацька
в.о. завідувача кафедри Європейського права та порівняльного правознавства
Павло Крайній
Заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків