BlOG

Здійснення правосуддя в умовах воєнного стану: досвід модельних судів

Justice Gavel

З 2018 року в Україні реалізується Ініціатива «Модельні суди» (далі – Ініціатива), започаткована Проєктом ЄС «Право-Justice» (далі – Проєкт). Метою Ініціативи є запровадження низки нововведень (модельних рішень) у судах по всій Україні, забезпечення функціонування у судах європейських стандартів з точки зору організації робочих процесів, використання інструментів електронного правосуддя, технічних засобів та оперативних аспектів безпеки суду. Станом на 2023 рік спільнота Ініціативи налічує 92 модельних суди по всій Україні.

Суди-учасники Ініціативи не лише отримують методичну, консультативну та матеріальну допомогу від Проєкту, але і самі активно діляться своїми напрацюваннями з колегами. Так, уже більше ніж пів року на порталі «Судова влада» функціонує онлайн платформа «Модельні суди: Майданчик добрих практик», яка є інформаційним та навчальним ресурсом для всіх судів, враховуючи їх потреби в умовах воєнного стану та післявоєнної відбудови. Веб-ресурс об’єднує напрацювання міжнародних проєктів, які були розроблені, щоб забезпечити більшу орієнтованість на користувачів послуг під час здійснення правосуддя в Україні. Завдяки платформі суди діляться кращими практиками судового управління та імплементованими модельними рішеннями у різних сферах судового адміністрування:

  • клієнтоорієнтованість суду;
  • судове адміністрування;
  • безпека суду;
  • робота з вразливими категоріями відвідувачів суду;
  • комунікація;
  • управління кадрами.

В умовах воєнного стану суди зіштовхнулися з цілою низкою викликів, які змушують їх шукати нові рішення у цих надскладних умовах. Адже право на судовий захист, гарантоване Конституцією України, не може бути обмеженим за будь-яких умов, у тому числі і в умовах воєнного стану.

1 грудня 2023 року у Львові відбулася конференція «Модельні суди України 2022-2023: напрацювання воєнного часу», під час якої були відзначені суди-учасники Ініціативи «Модельні суди», які представили свої модельні рішення у забезпеченні доступу громадян до правосуддя в умовах воєнного стану. 

Наприклад, у Київському районному суді міста Одеси організовано роботу Присудового хабу незламності, який знаходиться у приміщенні суду та надає повний комплекс послуг: від мобільного зв’язку та інтернету до кваліфікованої безкоштовної правової допомоги. Навіть під час відключення електроенергії одеситам надаватиметься безперебійна та якісна правова допомога та забезпечуватиметься доступ до правосуддя. У хабі також можна дізнатися адреси гуманітарних штабів, щоб отримати допомогу та необхідну підтримку. Відвідувачі суду мають змогу підзарядити свої гаджети, випити гарячого чаю та отримати безперебійний доступ до мережі Інтернет. Крім цього, у приміщенні суду можна отримати правову допомогу у Громадському центрі правосуддя, який продовжує свою роботу, у тому числі й у дистанційному режимі: отримати правову допомогу, консультацію нотаріуса чи медіатора, можна звернувшись до Громадського центру правосуддя через офіційну сторінку Центру у мережі Facebook.

У Вінницькому апеляційному суді обладнали залу судових засідань в укритті. Облаштовували залу за усіма вимогами: тут є місця для складу колегії суддів, учасників слухань та робоче місце секретаря. Відповідно є повноцінне програмне забезпечення, яке забезпечує фіксацію судових засідань, а також за необхідності може бути проведено відеоконференцію. Завдяки цьому розгляд справ проводиться і під час повітряних тривог.

Також в Україні розпочали створювати Служби волонтерів у судах, залучивши та розвинувши досвід міжнародних експертів з Литви. Ідея отримала позитивний відгук і в результаті, запрацювало більше 300 судових волонтерів у 17 судах у різних регіонах України. Волонтери допомагають відвідувачам суду знайти зали судових засідань, надають практичну інформацію, роз’яснюють права та обов’язки, інформують про роботу суду. Також волонтери розповідають про можливість отримання правової допомоги від держави, сприяють взаємодії між судом, партнерськими організаціями та системою Безоплатної правової допомоги, адже самі не можуть надавати юридичні консультації.

Наприклад, у Вінницькому апеляційному суді волонтери – це студенти юридичного факультету місцевого університету. Вони перебувають у фойє та у залах засідань позмінно: одна група до обіду, інша – після. Загалом волонтер працює не більше 8-10 годин на місяць: інформують відвідувачів, супроводжують до зали засідання, у разі потреби перенаправляють до інших служб – БПД, соціальних працівників, психологів тощо.

Малинський районний суд Житомирської області облаштував інтегровану рецепцію суду, працюючи над підвищенням клієнтоорієнтованості установи. Це допоможе створити більш комфортні умови для відвідувачів суду. Зокрема, в суді відремонтовано кабінет для прийому громадян. Також обладнано рецепції для Служби судової охорони та для прийому громадян. Ці пункти забезпечують перший контакт відвідувачів із судом. Тут можна подати та отримати документи, а також всю інформацію щодо розпорядку роботи суду, розкладу судових засідань, розміщення залів судових засідань тощо.

Детальніше з цими та іншими модельними рішеннями, які запроваджують національні суди в умовах воєнного стану, можна ознайомитися на онлайн платформі «Модельні суди: Майданчик добрих практик».

Ira Butyrska

Ірина БУТИРСЬКА

к.ю.н., доцент кафедри процесуального права