BlOG

Єднання жінок заради руху вперед

Natalia Volkova ta Lidiia Nesterenko

«Єднання жінок заради руху вперед» – заклик учасниць 10-того ювілейного Форуму жінок Буковини, організованого «Центром громадської активності Синергія». В заході прийняли участь представниці юридичного факультету Чернівецького національного університету ім.Ю. Федьковича, медіаторки, членкині ГО «Буковинський центр медіації» Лідія Нестеренко та Наталя Волкова.

Подія відбулась за сприяння Українського жіночого фонду та уряду Канади в форматі панельних дискусій. Форумчанок привітали заступниця голови Чернівецької обласної державної адміністрації Наталія Гусак та проректорка з гуманітарних питань Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича Тамара Марусик.

Акцент в промовах спікерок був зроблений на стереотипному мисленні, шаблонах, які не дають роздивитись потенціал жінки в соціумі. В фокусі – небезпечні тенденції ігнорування гендерної ідентичності і необхідність віднайдення балансу в чоловічо-жіночому світі. Трафарети поведінкових ролей особистостей проникають у свідомість та підсвідомість людини генетично, передаються через покоління від діда прадіда, укорінюються.

«Час вносить корективи в ментальність», зауважила Марія Мандрин – Мельничук, голова правління ГО «Спілка жінок Буковини». Бенефіциаром гендерної політики наразі стали жінки – воїни, що боронять нашу країну, жінки – волонтерки, переселенки. Іх роль в сучасній історії недооцінена, звершення не достатньо висвітлені для громадськості, що потребує зміни підходу до ролі жінок в суспільстві. Прикладом для сучасних буковинських жінок-лідерів є Софія Окуневська-Морачевська, Наталя Кобринська та Леся Українка – матері українського фемінізму, поборниці за жіночі права, історія життя яких має бути популяризованою.

Форумчанки підтримують ідею про існування «скляної стелі» в досягненні жінкою поставлених цілей, що складається з упереджень, невігластва та стереотипів. Зокрема, так звана «мнима порядність» жінки означає лише продовження роду та статус вірної супутниці без врахування її амбіцій до самовираження і помилкового транслюється на загал.

Сексизм у масмедія, рекламі, оголені зображення на бігбордах, відсутність рівних можливостей – ці перешкоди мають бути подолані завдяки інформаційній кампанії та правовим шляхом.

Обговорювались позитивні зміни до законопроекту №3427, який підтриманий Верховною радою України 4 березня 2021р. у першому читанні, згідно із яким вводиться поняття «дискримінаційна реклама» та запроваджується адміністративна відповідальність за приниження гідності людини за ознакою статі в рекламі продукту або способу його споживання.

«Лише сміливі жінки ідуть в політику», – поділилась своїм досвідом політичної кар’єри Любов Годнюк – співголова міждепутатського об’єднання з гендерних питань «Рівні можливості». Гендерне квотування жінок у владі має забезпечувати рівну участь жінок у представницьких органах поряд з чоловіками, залучення жінок до всіх етапів проведення виборів, до прийняття політичних рішень буде означати усунення історичної несправедливості по відношенню до жінок.

Згідно гендерного моніторингу проведеного «Центром громадської активності Синергія», 54 відсотки населення Чернівецької області складають жінки. Відповідно, законодавчі квоти мають складати не менше 50 відсотків від загальної кількості народних обранців. Жінки не очолюють достатню кількість фракції, утискаються їх права щодо призначення на керівні посади. Передвиборчі кампанії супроводжуються булінгом та психологічним насильством, кандидатки в більшості випадків не готові до таких обставин, не вміють «тримати удар» та чинити супротив.

«Нам не потрібно поступатись дорогою, ми самі обираємо свій шлях», зазначила Любов Годнюк. Все що нам потрібно це створення гендерно чутливого середовища, лояльного до потреб жінок, підтримала її депутатка Чернівецької міської ради Наталія Фрунзе. Питання, обговорювані на Дискусійній платформі «Політична участь жінок» виявили ряд системних проблем, усунення яких вимагає поетапних рішень із залученням до участі мешканок сільських регіонів, оскільки саме вони потребують особливої підтримки. Невпевненість в авторитетності свого голосу заважає останнім реалізовувати позитивні зміни. Так, за даними моніторингу з 52 громад Чернівецької області лише 4 сільськи громади очолюють жінки. Посади пов’язані із ключовими питаннями місцевого самоврядування – будівництво, фінанси, транспорт зазвичай залишаються у компетенції чоловіків. Натомість, соціальне забезпечення, освіта та медицина вважаються природною стихією жінок.

Ніна Зорій, проректор з науково-педагогічної роботи та виховання Буковинського державного медичного університету зауважила що лідер не має мати гендерної ознаки, натомість, володіти здібностями вести вперед і надихати. За її даними в навчальному закладі, який вона представляє з 1331 співробітника 846 складають жінки, з 19 членів адміністрації 12 посад належать жінкам. З 2014 року Студентську раду очолює дівчина. Просвітництво, інформування про толерантність, запобігання тролінгу це основні пріоритети вищого навчального закладу.

«Наслідки пандемії наразі ще не вивчені, проте втрати в освіті відбулись» зазначила Родіка Тиміш – заступник директора з виховної роботи Коровійської ЗОШ І-ІІІ ступенів Чернівецької міської ради. Динамічність, актуальність, логічність – саме ці критерії стали головними під час навчання в період карантину. ЇЇ виступ на дискусійній платформі форуму «Наслідки пандемії COVID-19 для жінок у сфері освіти, охорони здоров’я, соціальної сфери» наблизив учасниць до розуміння того, що вплив пандемії не є гендерно нейтральним. Найбільш вразливою виявилась саме жінка, адже суміщення доглядової праці в родині та роботи призвело до безпрецедентного навантаження. Відсутність методик відновлення, небезпека кіберпростору, обмежені технічні можливості, все це стресоутворюючі фактори, негативний ефект яких ще довго буде відгукуватись на самопочутті.

Мистецька частина форуму була відзначена виступом Олени Репіної, поетеси, лауреатки міжнародних літературно-мистецької премій. Авторка розповіла, що у час карантину, коли кожен перебував вдома, тривожився за рідних, отримував велику порцію інформаційного негативу, вірші стали порятунком. У відповідь на проблему «ейджизму» по відношенню до жінок поетеса зачитала поезію із своєї добірки “…до ранкової кави”: 100 поезій для наснаги. Співставлення образу хризантеми, що прикрасила собою осінній сад із жінкою, яка сповнена сил та натхнення жити повним життям у будь якому віці спрямувало дискусію в позитивний напрямок. Несподіванками форуму став інтерактивний танцювальний челендж організований запальною Галиною Марараш засновницею Чернівецької міської громадської організації «Жіночий клуб «Успішна Чернівчанка».

Друга половина події була присвячена впливу громадських організацій на процес реалізації гендерної політики та запобіганню та протидії гендернозумовленому насильству.

Спікерками Валентиною Добридіною, представницею Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю в Чернівецькій облдержадміністрації, Юлією Дупешко-Джус, головою ГО «Крок до майбутнього та Анною Скляровою представницею ГО «Позитивні жінки» зазначено про вразливий статус жінок з особливими потребами, порушення прав на охорону здоров’я та відсутність належного доступу до правосуддя. Перехресна дискримінація та стереотипи, з цим найчастіше зустрічаються дівчата з інвалідністю. Так, згідно даних ГО чоловіки-інваліди в два-чотири рази частіше працевлаштовані, жінки в два–чотири рази частіше піддаються фізичному та сексуальному насильству. Відсутні можливості медичного обстеження в осіб з обмеженою рухливістю, адже деякі маніпуляції передбачають певне положення тіла. Не пристосованість мамографу до потреб дівчат-інвалідів, тотальна недоступність середовища всі ці перепони знижують якість життя. «Я вважаю, що всі ми маємо бути єдиною командою, йти до цілі та вирішувати проблеми спільно», звернулась до зібрання Валентина Добридіна.

Чоловік та жінка це дві руки одної людини, проте відкривши долоню ми побачимо п’ять пальців, як символ багатогранності сучасної жінки. Вона берегиня, лідер, науковиця, авторка, дослідниця, мати, донька. Таку метафору привела як приклад гендерноцентричної парадигми соціуму Наталія Батракова. Бюджет громади, заходи, програми мають бути сформовані та реалізовані тільки після вивчення потреб жінок. Всі проекти, що втілюються мають відстежуватись на предмет досягнення цілей та полегшення життя вразливої категорії населення. Громадські будівлі бути дружніми до родин з дітьми, людей з особливими потребами. Отже, локальні акти, що приймаються місцевим самоврядуванням, мають попередньо вивчатись та обговорюватись громадськими активістами на предмет генденої чутливості. Є потреба в популяризації, навчання засадам гендерної політики. Кожен тренінг передбачає освіченість, існування певної бази. Освітні заклади мають мати в своїх програмах курси різних напрямків та рівнів, що забезпечать обізнаність населення в гендерних дефініціях, концепціях, поглядах.

Превенція девіантної поведінки серед молоді найкращий спосіб уникнення гендерно зумовленого насильства та подолання його проявів на теперішньому етапі. З 2018р. домашнє насильство криміналізовано. Станом на 1 березня 2021р. складено 480 протоколів за статтею 173-2 Кодексу про адміністративні правопорушення в м. Чернівці доповіла представник поліції Чернівецькій області Вікторія Трофімова. З 2019р. в Чернівцях працює спеціальна мобільна група з протидії домашнього насильства до якої увійшли кваліфіковані дільничні офіцери та інспектори патрульної поліції.

Жертви кривдників мають змогу отримати прихисток, юридичну допомогу та можливість проживання в Чернівецькому обласному Центрі соціально-психологічної допомоги жінкам розповів його директор Анатолій Хомік. Центр розташований на базі обласної установи, комфортний для проживання і дозволяє жінкам отримати захист від нападів. «Кризову кімнату» нещодавно створено і в Чернівецькій міській раді зазначила депутатка Наталія Фрунзе. Обидва заклади забезпечені персоналом, психологом та готові гарантувати скривдженим жінкам і дітям дієву допомогу.

Не має значення якої спрямованості політична партія чи громадська організація. Основна мета це реалізація програм для жінок, можливість впливу на політичні рішення, бути почутими, бути в команді! Ми повинні змінити свідомість людей, бачити в кожному проекті людину. За цифрами немає людей, статистика має бути гендерно орієнтована. Зробити видимими проблеми жінок для суспільства. Всі ці висновки лягли в основу Резолюції Форуму жінок Буковини із переліком конкретних заходів запланованих до виконання.

Єднаймося заради змін #ГолосЖінок

Nataliia Volkova

Наталія Волкова

асистентка кафедри публічного права