Питання. Поясніть, будь ласка, коли з’являється в особи, що має вклад у банку, право на кредиторські вимоги до банку?
Відповідь. Поява в особи-вкладника банку права на кредиторські вимоги до банку нерозривно пов’язана із настанням неплатоспроможності цього банку. Згідно законодавства України, гарантована сума відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фондом) за вкладами у неплатоспроможному банку складає 200 00 гривень. Проте чимало вкладів перевищує цю суму або взагалі не гарантується Фондом. В такому разі Ви стаєте кредитором банку і Вам важливо вчасно звернутися до Фонду із заявою про Ваші права кредитора цього банку.
Питання. Чи можна подати таку заяву заздалегідь, скажімо, одночасно з оформленням договору банківського вкладу?
Відповідь. Ні не можна. Ви маєте право заявити до Фонду свої вимоги до банку як кредитор тільки після прийняття НБУ рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію відповідного банку. Але пам’ятайте наступне: після закінчення 30 днів прийому заяв-кредиторських вимог будь-які вимоги, що надійдуть пізніше, будуть вважатися згідно законодавства України погашеними.
Питання. А як і де саме можна дізнатися про час початку відліку цього тридцятиденного періоду?
Відповідь. Оголошення про неплатоспроможність і ліквідацію банку Фонд гарантування вкладів публікує у газетах «Голос України» або «Урядовий кур’єр». Фонд публікує цю інформацію також на своєму сайті. Нарешті, дану інформацію можливо отримати і в неплатоспроможному банку. Але краще орієнтуватися на перших три джерела. Відлік 30 днів іде з дня офіційного опублікування інформації.
Питання. Чи наявні певні законодавчі вимоги до осіб-кредиторів банку?
Відповідь. Так, існують. Згідно Закону України про фонд гарантування вкладів кредиторами банку вважаються юридичні і фізичні особи-підприємці, які мають доктринально підтверджені вимоги до банку щодо його майнових зобов’язань.
Коли перелік кредиторів банку складено та затверджено Фондом, інформацію про це розміщується на сайтах Фонду та банку, що ліквідується, а також у доступних для відвідувачів місцях приміщень неплатоспроможного банку.
Руслана Гаврилюк
Координаторка з посилення інституційної спроможності