Національний банк дав рекомендації українським банкам та попросив їх поставитися з розумінням до скрутного становища позичальників через карантин, реструктуризувавши кредити громадян і бізнесу.
Якщо ви маєте кредит, але через повну або часткову втрату роботи не можете його обслуговувати, ви маєте звернутися до банку, надавши офіційну інформацію про себе та свій кредит, а також документи, що підтверджують неможливість оплати.
Банк має надати Вам зворотнійзв ̓язок. Національний банк рекомендує банкам дозволяти позичальникам, які потрапили в скрутне фінансове становище, не платити тіло кредиту та відсотки під час карантину, принаймні частково. Також рекомендуємо банкам, за потреби, продовжувати кредитний договір з позичальниками, а також дозволяти їм платити менші регулярні платежі під час карантину та певний час після його завершення. Адже громадянам може знадобитися певний час, щоб відновити своє фінансове становище.
Водночас звертаємо увагу усіх позичальників: ви не можете самовільно припинити обслуговувати кредиту, адже ви маєте укладений кредитний договір із банком і відповідно взяли на себе обов’язок виконувати відповідні фінансові зобов’язання. Тому поважайте себе і відповідально ставтеся до своїх обов’язків. Проте не забувайте повідомити банк, якщо ваш фінансовий стан погіршився через карантин.
Також нагадуємо, що банкам сьогодні заборонено законодавством нараховувати неустойки (пені, штрафи) за несвоєчасне здійснення платежів за споживчими кредитами, а також підвищувати відсоткову ставку за ними.
Парламент продовжив заборону на штрафні санкції за несвоєчасну сплату споживчих кредитів до кінця карантину. Це стосується всіх кредитів, які надаються і банком, і фінансовими компаніями. Банки не можуть підвищувати відсоткової ставки для тих клієнтів, що не зможуть платити за кредитом.
Банки пропонують реструктуризацію боргу – «кредитні канікули», поте вони є лише від термінуванням розрахунку клієнта з банком на період карантину. Така перерва може стосуватися сплати основної суми кредиту чи нарахованих відсотків залежно від пропозиції банку.
Оксана Меленко
тренерка, медіаторка