Новини

Вимір безпеки в умовах війни: правове та психологічне забезпечення

Kruhlyi Stil 14 April

Безпека – це базова потреба людини, дефіцит якої найбільше відчувається в умовах війни. Натомість якраз небезпека під час війни досягає найбільшої концентрації. Страх перед загрозами безпеці змушує людину шукати в суспільстві засоби захисту від загроз. Наше першочергове завдання – це Перемога України у війні проти росії і збереження та подальший розвиток системи базисних цінностей людини і суспільства.

Який вимір безпеки в умовах війни? Відповіді на це запитання шукали під час круглого столу «Вимір безпеки в умовах війни: правове та психологічне забезпечення», що відбувся 14 квітня 2022 року на базі юридичного факультету. Співорганізаторами заходу стали кафедра кримінального права юридичного факультету, кафедра психології факультету педагогіки, психології та соціальної роботи та філія Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області. У роботі міжкафедрального круглого столу також взяли участь представник Чернівецької обласної прокуратури Каланча Інга Георгіївна, професор кафедри із забезпечення державної безпеки Київського інституту Національної гвардії України, голова Громадської ради при Міністерстві юстиції України 2019-2021, Національний консультант Ради Європи з пенітенціарної системи, кримінальних покарань та пробації, кандидат психологічних наук Паскевська Юлія Анатоліївна, та студенти юридичного факультету і факультету педагогіки, психології та соціальної роботи.

Керівник Новоселицького відділу Чернівецької окружної прокуратури Каланча Інга Георгіївна у своїй презентації акцентувала на найбільш жахливих воєнних злочинах, вчинених на території України агресором, а також звернула увагу на особливість збору доказової бази цих злочинів для Міжнародного кримінального суду та національних судів.

Керівник філії ДУ «Центр пробації» Кувіла Руслан Миколайович та начальник Шевченківського районного відділу Відман Олександр Анатолійович розповіли про виклики роботи служби пробації під час війни. Друцул Ольга Іванівна провела аналіз оцінок ризиків повторного кримінального правопорушення відносно засуджених осіб, які скоїли повторні злочини під час перебування на обліку органу пробації. Розуміння таких ризиків має вагоме значення як в умовах війни, так і поствоєнний період.

Паскевська Юлія Анатоліївна наголосила на проблемі запровадження альтернативних видів покарань. Звернула увагу, що саме альтернативні види покарань є свідченням безпеки цивілізованого суспільства та важливою складовою розбудови пенітенціарної системи.

Кожакарь Іван Юрійович, асистент кафедри кримінального права, заступник завідувача відділу криміналістичних видів досліджень Чернівецького НДЕКЦ МВС провів аналіз наявного криміналістичного забезпечення розслідування військових злочинів рф. Зосередив увагу на ідентифікації трупів за методами дактилоскопії і фенотипічного дослідження (ДНК) та розглянув можливість судової одантології (стоматології) в реаліях України, обґрунтував необхідність формування національного банку одантологічних даних. Також було підкреслено важливість розвитку балістичних досліджень та вибухотехнічного напряму криміналістики.

В процесі дискусії, дійшли висновку, що правовий вимір безпеки вносить елемент упорядкування в середовище кожного індивіда, соціальних груп, суспільства в цілому та державних інститутів в будь-якій життєвій ситуації, навіть в умовах війни. Правові норми створюють вузли своєрідної мережі, у якій злагоджено функціонують елементи соціальної системи і навіть укріплюється НАЦІЯ.

Не менш важливим виміром безпеки є психологічний аспект. Війна в Україні оголила цю проблему, і слід визнати, що ми всі до неї готові найменше. Ця проблема стосується не тільки людей, які стикнулися із жахами війни, але й спеціалістів, які мають надавати фахову психологічну допомогу. Про особливості психологічної служби в умовах війни розповіла к.п.н., доцентка Андрєєва Ярослава Федорівна, завідувачка кафедри психології. Слід відмітити, що це перший досвід міжфакультетської/міжкафедральної співпраці. Та уже в процесі дискусії були заплановані заходи, які потребують нагального обговорення у двох вимірах – кримінально-правовому та психологічному. Це і проблеми стандартів правосуддя, дружнього до дитини, допит особи з використанням новітніх технологій («зелена кімната») та інші нагальні питання.

Переконана, що тільки у відкритих обговореннях і дискусіях можна знайти дієві інструменти подолання будь-яких викликів. Тільки спільними зусиллями, тільки разом – кожен на своєму фронті, ми зможемо, зуміємо, переможемо агресора і ті небезпеки, що принесла рф. Відновимо… безпеку кожного. Україна – держава європейських цінностей!

Halyna Zharovska

Галина Жаровська

д.ю.н., доцент, завідувач кафедри кримінального права