Перший тиждень стажування магістрів 5 та 6 курсів ОПП «Медіація» у межах реалізації грантового проекту MEDIATS програми ERASMUS + KA2 завершився дводенним тренінгом Майке Сміт про розкриття особистості через візуальні фігури.
Для цього магістрам запропонували дерев’яні фігурки, які необхідно стороні виставити у візуалізації сімейних, дружніх, сусідніх чи соціальних відносин. Все залежить від ситуації та конфлікту, з яким сторона звернулася до медіатора. Людина живе у суспільстві, яке постійно змінюється. У кожному «колі», чи то сім’я, чи то друзі та колеги, є своя позиція – чи то ближче, чи далі. Дана модель є додатковим способом медіатору зрозуміти ситуацію, а стороні конфлікту її усвідомити. Адже чим ближче член спільноти до сторони, тим більший вплив та значення він відіграє в житті сторони конфлікту.
Для розуміння того, як це працює, Майке Сміт пояснила відмінність між різними соціальними групами. Наприклад, якщо ви мали у своєму оточенні трьох друзів, і один з них залишив ваше близьке коло, то на втрачене місце значно легше знайти заміну, ніж коли це відбувається у сімейному колі. Тоді те, що було надто близько, буде сприйматися як порожнеча, яку не заповнити. В таких випадках необхідно пропрацювати емоційний стан клієнта та допомогти загоїтись ранам.
Чи можна використовувати цю модель під час медіації та в яких випадках? Це питання неодноразово виникало у студентів, але Майке пояснила, що у випадках коли медіація заходить в глухий кут візуалізація соціального кола допоможе визначити важливі аспекти у житті людини.
Слід також наголосити, що програма стажування магістрів 5 та 6 курсів ОПП «Медіація» у межах реалізації грантового проекту MEDIATS передбачає постійні практичні симуляції для відпрацювання навичок. Так, в останній день першого тижня тренери Гея та Марйон провели для нас симуляцію, проаналізувавши яку ми зрозуміли, що конфлікт може виникати не тільки через стик інтересів, а й через сприйняття однієї ситуації двома сторонами по різному. Для когось одна проблема може не мати ніякого значення для подальшого існування, а для іншої ж людини відповідна проблема може відігравати велику роль, стати центром існування і бути причиною негативних емоцій. Ми побачили як сторони, шляхом комунікації з допомогою медіатора, змогли розібратися в тому, які різні емоції викликала у них одна і та сама ситуація і який вплив вона спричинила на них.
Також, в кінці робочого тижня ми запланували мандрівку найцікавішими локаціями Нідерландів, але про неї напишемо в іншому дописі.
Галина Волощук та Анастасія Волошина, студентки VI курсу ОПП «Медіація» юридичного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича