Призначення Навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу – створити простір для навчання, наукових досліджень, результативних переговорів, медіаційних сесій, емпатійних зустрічей – всього, що спрямоване на підтримку студентів на шляху їх формування як правників, що володіють всім багатоманіттям компетентностей задля допомоги в реалізації та захисту прав людини. Тому цілком закономірно, що перед початком нового навчального року лабораторія, спільно з керівництвом юридичного факультету та гарантом освітньо-професійної програми «Медіація» взяли активну участь у серії заходів спрямованих на розширення міжнародного співробітництва та формування платформ для майбутнього практичного навчання студентів.
31 серпня 2023 р. завідувачка кафедри публічного права д.ю.н., проф. Руслана Гаврилюк, к.ю.н., доц. Оксана Меленко, асист. Наталія Волкова, асист. Лідія Нестеренко разом зі студентами 4 курсу, магістрами-медіаторами 5 та 6 курсу зустрілися з нашими партнерами з Університету Бергамо (Італія) та говорили про виклики сьогодення, потреби студентства, специфіку навчання відновному правосуддю, медіації.
На думку, Руслани Гаврилюк, досвід практики та поширення відновного правосуддя в Італії, з яким викладачі кафедри публічного права мали можливість ознайомитися під час міжнародного стажування на літній школі «Справедливість зустрічі. Основи та маршрути відновного правосуддя. Відновне правосуддя та права неповнолітніх», розширює межі застосування медіації та свідчить про великий вплив таких програм, що реалізуються за підтримки уряду в співпраці з громадськими об’єднаннями та університетами на формування правосвідомості суспільства загалом. Висловила вдячність за можливість обміну навчальним досвідом. Корисним, на думку Оксани Меленко, для нас може бути обмін практикою організації навчання на факультеті права в університеті Бергамо та його навчально-методичного забезпечення.
Елізабетт Бані, професор економічного права на факультеті права Університету Бергамо, розповіла про навчальний та трансформаційний досвід практики студентів у виправних установах, де засуджені відбувають покарання, їх роботу в юридичних клініках при таких установах, зокрема. Дон Клаудіо Вісконті, теолог, член Nathan (ОNG), колишній директор Caritas Bergamo, капелан італійців в Брюсселі, поділився досвідом роботи відновної гуманітарної місії в повоєнний період в країнах, які потерпали від військових дій. Як відмітила медіаторка, психологиня Софія Дутчак, зараз дуже важливо не замовчувати, а відкрито говорити про весь біль, шкоду, яку завдає війна. На думку керівниці лабораторії медіації Лідії Нестеренко, дуже цінно, коли в цій розмові є хтось, хто може допомогти висловлюватися та слухати, саме це відбувається в процесі медіації. Наталія Волкова, відмітила як важливо, що наразі у поширенні цінностей медіації та діалогу відчувається синергія зусиль багатьох зацікавлених.
Філіпо Ванончіні медіатор, Президент Nathan, координатор літньої школи “Справедливість зустрічі”, розповів про дослідження проекту MEDIAREJ, чим він може бути корисним студентам. До продовження реалізації даного проекту, маємо надію, лабораторія медіації невдовзі зможе долучитися.
На завершення зустрічі, студентка 6 курсу ОПП «Медіація» Марія Колотило, задала гостям питання «Ти як?». На її думку «у розрізі медіації, відносин та комунікації наразі це питання є дуже важливим для нас українців. А італійці були вражені простотою та глибиною питання водночас. У відповідь на це питання більшість висловили вдячність до гостей, за їх досвід та можливість в сьогоденні бути з нами тут. А студент-колега підкреслив про вдячність Збройним силам України за можливість бути присутніми на зазначеному заході та говорити про майбутнє. Особисто Елізабетта Бані поділилася емоцією страху та щастя водночас, що вона сьогодні в Україні, для неї це внутрішній подвиг».
А напередодні, 30 серпня 2023 р., в навчально-науковій лабораторії медіації, переговорів та арбітражу відбувся майстер-клас з гуманістичної медіації в контексті співпраці з Університетом м. Бергамо та з Центром відновного правосуддя м. Бергамо, який в Італії першим започаткував свою діяльність на основі принципів гуманістичної медіації Жаклін Моріно.
Запрошуємо на практикуми та на читання корисної літератури! Адже в лабораторії медіації є нові навички та поповнення в бібліотеці: книги, тренінгові посібники, науково-практичні дослідження в сфері відновного правосуддя та медіації!
Лідія Нестеренко
керівниця навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу ЧНУ ім. ю.Федьковича