BlOG

Відновлення втраченого судового провадження під час війни

Law Hammer UKRAINE FLAG

За повідомленням Ради суддів України, через війну російської держави проти України, окупацію українських територій і фізичного знищення судів, станом на 16 квітня 2022 року не здійснює правосуддя 141 апеляційний та місцевий суд. Пошкодженими або повністю зруйнованими є 51 приміщення судів від 777 загальної кількості приміщень, 47 приміщень судових установ зазнали критичних ушкоджень. На тимчасово непідконтрольних українській владі територіях залишається 63 суди.

Відповідно до нової редакції ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» територіальну підсудність справ для 130 судів змінено низкою розпоряджень Голови Верховного Суду. Серед них чотири апеляційні (Чернігівський, Херсонський, Луганський, Харківський), чотири господарські (Чернігівської області, Херсонської області, Сумської області, Миколаївської області), один адміністративний (Херсонський), решта – місцеві загальні суди.

Передачі до судів, яким визначена територіальна підсудність, підлягають усі справи, які розглядалися в цих судах.

Т.в.о. Голови ДСА України О. Сальніков зазначив про надзвичайно складну ситуацію з передачею судових справ з судів та вивезенням архівів таких судів. Насамперед документів тих судів, які розташовані на території, тимчасово непідконтрольній органам державної влади України, у зруйнованих будівлях та в безпосередній близькості до територій, на яких наразі відбуваються активні бойові дії. Хоча велику кількість судових справ та архівів збережено, про їх поточну передачу до інших місць на сьогодні не йдеться. Так само, наразі, не можливо встановити фактичну кількість знищених справ та зрозуміти обсяги роботи з їх відновлення.

Через тимчасову окупацію чи ведення бойових дій ймовірність фізичного вивезення матеріалів судових справ із судів вкрай низька. Тому під питанням залишається не лише можливість подальшого розгляду судових справ у яких рішення ще не прийнято, але й виконання судових рішень, що набрали законної сили, у закінчених провадженням справах.

Важливо розуміти, що згідно чинного процесуального законодавства втрачені судові провадження по яких рішення ще не прийнято – відновити не можливо. В цьому випадку позивачу слід заново подавати позовну заяву відповідно до підсудності справи на час звернення до суду.

Щодо тих справ, у яких ухвалено рішення або постановлено ухвалу про закриття провадження, процедура відновлення втрачених судових проваджень передбачена окремим розділом у відповідному процесуальному законі.

Саме від мети відновлення судового провадження може залежати обсяг документів втраченого судового провадження, які будуть відновлені. Метою відновлення втраченого судового провадження може бути одержання завіреної копії судового рішення, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, апеляційне чи касаційне оскарження судового рішення, скасування заходів забезпечення позову, вирішення питань, пов’язаних зі зверненням судового рішення до виконання тощо. При цьому, питання щодо обсягів відновлення втраченого судового провадження законодавцем віднесено на розсуд суду.

При розгляді справи суд використовує ту частину провадження, що збереглася, документи, видані зі справи фізичним чи юридичним особам до втрати провадження, копії цих документів, інші довідки, папери, відомості, що стосуються справи, виконавчого провадження; частину справи, що збереглася в архіві суду, відомості з Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, інших офіційних джерел, покази свідків.

На підставі зібраних і перевірених матеріалів суд постановляє ухвалу про відновлення втраченого судового провадження повністю або в частині, яку, на думку суду, необхідно відновити. Якщо зібраних матеріалів буде недостатньо для точного відновлення втраченого судового провадження, суд відмовить у його відновленні. Водночас, суд роз’яснює: якщо в подальшому такі документи будуть знайдені, то учасники справи мають право на звернення з такою ж заявою.

Заява про відновлення втраченого судового провадження подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Підсудність справ про відновлення судового провадження, втраченого на тимчасово окупованій території України, в районі проведення АТО, під час дії воєнного чи надзвичайного стану на території України встановлюється нормами спеціального законодавства, а саме: Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (Закон №1207-VII), Законом України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції» (Закон №1632-VII) і ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Liydmyla Ostafiichuk

Людмила Остафійчук

доцент кафедри процесуального права