BlOG

Відновлення після кримінального правопорушення: чи може цьому сприяти відновне правосуддя?

Lady Justice

В будь-якій взаємодії є те, що залежить від мене, те, що залежить від іншої людини і те, що залежить від «всесвіту».

Коли йдеться про злочин – це те, що завжди зачіпає злочинця, потерпілого та спільноту, в якій вони перебувають. І будь-які дії, що вчиняє держава стосовно ситуації, яка виникла – впливають на соціум загалом. Саме з думкою про такі особливості, вивчаючи зв’язок між суспільними й особистими змінами, а також роль конфлікту Домінік Бартер з 1980-х років минулого століття розробив ефективну модель навчальних програм для практиків щодо боротьби зі злочинністю серед молоді та її наслідків, що отримали назву «відновні кола». Restorative Circle – це громадський процес для підтримки тих, хто перебуває в конфлікті. Цей процес об’єднує три сторони конфлікту – тих, хто діяв; тих, хто безпосередньо постраждав; і ширшу спільноту – у вибраному системному контексті. Учасники запрошують один одного та відвідують ці зустрічі добровільно, ведуть діалог на рівних. Процес діалогу відкритий для всіх учасників. Завершується, коли з’ясовано все, що приносить взаємну користь, що зміцнює цілісність усіх учасників конфлікту. В такому діалозі всі є постраждалими в тій чи іншій мірі, але не це є важливим – з’ясувати хто винен, чи хто більше постраждав, чи кого тяжче покарати. Важливо досягти нової мудрості, спільно творити нові узгоджені сенси.

Такий діалоговий шлях примирення правопорушника з потерпілим, відновлення соціальних зв’язків із суспільством – це і є відновне правосуддя. За останні десятки років було прийнято низку міжнародних нормативно-правових документів щодо застосування відновного правосуддя. Зокрема, Рамкове рішення Ради Європейського Союзу «Про місце жертв злочинів у кримінальному судочинстві», прийняте 2001 року, зобов’язує всі держави ЄС поширювати медіацію в кримінальних справах та забезпечувати прийняття до розгляду будь-які угоди між жертвою та правопорушником, досягнуті в процесі медіації; Резолюція Ради з соціальних та економічних питань ООН, прийнята 2002 року, рекомендує всім державам розробляти та впроваджувати програми відновного правосуддя у національне кримінальне судочинство.

Слідуючи кращим європейським та світовим практикам, з 2019 року в нашій державі впроваджений проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Цей проєкт дає можливість молодим людям, що вчинили незначні кримінальні правопорушення, гідно та з повагою пройти шлях усвідомлення заподіяного та відновлення, бути повноцінними членами суспільства і надалі проживати життя.

Відновне правосуддя може реалізуватися різними способами. В рамках згадуваної програми для неповнолітніх в Україні застосовується можливість пройти процедуру медіації, після укладення відповідної угоди та одночасної роботи з психологом. Таким чином, всі, хто залучені до даної ситуації (кримінального правопорушення) отримують можливість говорити, про те, що трапилося. При цьому їх слухають без осуду і звинувачень, допомагаючи знайти ті важливі, болючі потреби.

Таким чином, як писав у своєму дослідженні Нільс Крісті, ми повертаємо собі власність на власний конфлікт. Конфлікт – найбільш важлива і цінна власність, а не річ, яка, наприклад, була викрадена, чи зобов’язання відшкодувати завдану шкоду. Ми часто говоримо, що конфлікти – це частина нашого життя, тому що вони забезпечують рух далі, відкривають нові можливості, дають розвиток. Давайте розглянемо кримінальне правопорушення як конфлікт, зіткнення чи незгоду, яка викликає напруження між сторонами. Коли воно трапляється, застосовуються засоби традиційного правосуддя, як основного правозахисного механізму. В цьому процесі правопорушник та потерпілий мають своїх представників, часто навіть не зустрічаються, їм залишається лише очікувати на рішення, яке прийме справедливий суд. Саме суд від імені держави, в такому випадку стає власником цієї ситуації-конфлікту-злочину! Він вирішує, що є кращим, і дбає саме про те, щоб відбулося відновлення шляхом призначення справедливого покарання. І жодного разу не запитує суд ні в потерпілого, ні в порушника, що їм важливо! А згадайте як часто ми чуємо від потерпілого після судового рішення, що воно не є справедливим!? Але чи зменшить біль від заподіяної шкоди, збільшення кількості років позбавлення волі? Як не дивно, досвід реалізації проєкту «Відновного правосуддя для неповнолітніх» свідчить про те, що тим, хто найбільше страждає від вчиненого порушення – потерпілим, часто покарання винного не є таким важливим, не приносить полегшення. Цінною є саме можливість поговорити з тим, хто завдав шкоду, приніс біль і отримати відчуття, що тебе почуто, що хтось, зокрема і порушник, розділив твій біль. А тоді разом можна міркувати про майбуття!

Відновне правосуддя, у всіх його проявах, здійснює надзвичайно важливий вплив на долі людей, на кожного із нас. При цьому це титанічна праця, зусилля багатьох залучених спеціалістів, які докладаються, щоб цей механізм працював, важливим гвинтиком в якому є системний підхід до широкого інформування суспільства про дану програму та її переваги. Саме до цієї сфери може активно долучатися юридичний факультет, навчально-наукова лабораторія медіації, переговорів та арбітражу, її студенти.

Lidiia Nesterenko

Лідія Нестеренко

керівниця навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу