Новини

Відкрита лекція д.ю.н., проф. С.Я. Вавженчука

Vidkryta Lektsiia

31.03.2023 для студентів 3 і 5 курсів юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича було проведено відкриту лекцію доктором юридичних наук, професором кафедри трудового права та права соціального забезпечення Інституту права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, вченим секретарем науково-консультативної ради Конституційного Суду України, членом науково-консультативної ради Верховного Суду Сергієм Вавженчуком на тему: «Проблеми захисту трудових прав та теорія секундарного охоронного трудового права».

Своїми враженнями від відкритої лекції діляться студенти юридичного факультету.

Максим Суховерський (студент, 302 група): «Під час відкритої лекції ми спілкувались на досить цікаві та дискусійні теми. Наприклад, про секундарні правовідносини в трудовому праві. Лектор спершу дав змогу кожному бажаючому висловити свою думку, а після підсумував та надав своє бачення цього явища. Врешті-решт кожен зміг проаналізувати почуте та сформувати свою думку щодо цієї проблеми. Також обговорювали можливі способи захисту під час порушень трудових прав, презумпцію дійсності трудових договорів, аналогію закону щодо різних видів угод, крім трудових. Дійшли висновку, що КЗпП чітко не встановлює способи захисту трудових прав, а також про те, що в нашій державі відсутня презумпція дійсності трудових договорів. Лектор щоразу наводив приклади, які дозволили краще зрозуміти теорію. Досить корисно було почути про досвід щодо вищезгаданих питань в Німеччині, адже їхній підхід регулювання трудових відносин дещо відрізняється від нашого».

Тетяна Ляху (магістр, 501 група): «Було цікаво послухати як можна захистити свої трудові права не лише за допомогою теорії, а й на практиці. Як раніше, так і зараз в умовах війни надзвичайно актуальним залишається вдосконалення процедури подання працівником відповідних заяв у разі порушення його трудових прав, порядку відшкодування моральної та матеріальної шкоди, поновлення на роботі та розірвання трудового договору (контракту). Ці та ряд інших питань було обговорено на відкритій лекції професора кафедри трудового права та права соціального забезпечення ІП КНУ ім. Т. Шевченка С. Я. Вавженчука».

Анна Грек (студентка, 302 група): «Протягом часу, відведеного на бесіду, професором було надано багато цікавої інформації, що стосувалася відносин працівника та роботодавця, зокрема тієї сукупності прав та обов’язків, які виникають у даних суб’єктів після підписання трудового договору. Цікавим і пізнавальним було те, що ми намагались визначити чи дійсно кожному праву кореспондує певний обов’язок або ж право (обов’язок) може існувати самостійно. Сергій Ярославович також звернув увагу на судову практику захисту трудових прав особи, що має достатньо важливе значення не тільки зараз, а й повсякчас. Оскільки, способів захисту прав у трудових відносинах може бути багато, але треба вміти їх правильно застосовувати задля належного результату. Вважаю участь у розмові з фахівцем, де обговорювалися актуальні питання, потрібним досвідом. Після заходу залишилися позитивні враження від почутого, було дуже приємно поспілкуватися».

Іван Артем (магістр, 502 група): «Питання, що розглядалися у межах лекції, стосувалися новелістичних аспектів проблеми захисту прав працівників, пов’язаних з внесенням змін до чинного Кодексу законів про працю України. Автором лекції основна увага приділялася саме порядку розірвання трудового договору за ініціативою працівника, що передбачено статтею 38 КЗпП. Основний аспект розгляду стосувався саме прогресивного значення цієї норми, у відповідності до змін статті 9 КЗпП, щодо недійсності договорів, які погіршують становище працівників. В такій сукупності це несе можливість працівника, як управненої особи захищати своє право секундарно. Необхідно зазначити, що виклад даної інформації супроводжувався неординарним викладацьким талантом та високим рівнем професіоналізму, що явно знайшло свій відклик в пам’яті студентів. Саме така практика залучення викладачів з новими підходами до розуміння як і концептуально-дослідницьких, так і прикладних питань, надає змогу відкрити для себе щось неодмінно значиме та цікаве!»

Nina Hetmantseva

Ніна Гетьменцева

д.ю.н., професор, завідувач кафедри приватного права