BlOG

«Team Europe: разом ми сильніші»

Пандемія COVID-19 вже розповсюдилася на всі континенти. Понад 22 мільйони людей були заражені, і майже 783 000 осіб з підтвердженими інфекціями загинули після її події (за даними ВООЗ станом на 20 серпня). Початкова відповідь зосереджена на врятуванні життя по всьому світу, вживаючи різних заходів для стримування поширення вірусу та зміцнення систем охорони здоров’я. Багато з цих заходів привели в глухий кут суспільства та економіки, але між врятуванням життя та робочими місцями не може бути компромісу. Навпаки, потрапляння вірусу під контроль є необхідною умовою сталого розвитку, будь то економічний чи соціальний.

Паоло Джентілоні, Європейський комісар з економічних питань, сказав: «Пандемія COVID-19 не знає кордонів, і її безпрецедентні економічні та соціальні наслідки впливають на країни світу. Наші партнери з питань розширення та сусідства сильно постраждали, і ми, як Союз, маємо фінансову силу, щоб допомогти їм обмежити економічні наслідки пандемії. Комісія від імені ЄС працює з десятьма країнами-партнерами, щоб підтримати їх зусилля та реалізувати ефективну економічну політику в умовах небаченої кризи».

Хоча пусковий механізм цієї кризи розділений у різних країнах, його тривалість та тяжкість спаду будуть різними, що відображатиме економічну структуру партнерів (наприклад, важливість глобальних ланцюгів поставок, туризм, грошові перекази), а також їх здатність вживати ефективних заходів протидії. Кілька партнерів не лише зіткнуться з падінням економічної активності, але і різким зростанням рівня безробіття з новим тиском на державний дефіцит та борги. Більше того, декілька мали значні потреби в ліквідності вже до кризи.

На цьому тлі Європейська Комісія пропонує використовувати макрофінансову допомогу для підтримки десяти сусідніх партнерів в умовах кризи COVID-19.

На сьогодні Комісія від імені ЄС узгодила Меморандуми про взаєморозуміння щодо програм макрофінансової допомоги з вісьмома партнерами. Угоди є частиною пакету МЗС на 3 мільярди євро на десять партнерів із розширення та сусідніх країн , спрямованих на те, щоб допомогти їм обмежити економічні наслідки пандемії коронавірусу.

Після попередньої оцінки потреб у фінансуванні пропозиція передбачає розподіл коштів МЗС наступним чином: Республіка Албанія (180 мільйонів євро), Боснія і Герцеговина (250 мільйонів євро), Грузія (150 мільйонів євро), Хашеміт Королівство Йорданія (200 млн. Євро), Косово (100 млн. Євро), Республіка Молдова (100 млн. Євро), Чорногорія (60 млн. Євро), Республіка Північна Македонія (160 млн. Євро), Республіка Туніс (€ 600 млн.) Та Україна (1,2 млрд. Євро).

Постійне і швидке виконання цих програм є важливою демонстрацією солідарності ЄС з цими країнами в момент небаченої кризи.

Меморандуми про взаєморозуміння вже узгоджені з Албанією, Грузією, Йорданією, Косовом, Молдовою, Чорногорією, Північною Македонією та Україною. Ці документи також були офіційно підписані чотирма з них: Косово, Молдова, Північна Македонія та Україна (23.07.2020). Ведуться переговори про Меморандум про взаємодію з двома іншими країнами – Боснією та Герцеговиною та Тунісом.

Кошти будуть доступні протягом 12 місяців у вигляді позик на дуже сприятливих умовах, щоб допомогти цим країнам покрити їхні негайні, термінові потреби у фінансуванні. Разом із підтримкою Міжнародного валютного фонду ці кошти можуть сприяти підвищенню макроекономічної стабільності та створенню простору, що дозволить виділяти ресурси для захисту громадян та зменшення негативних соціально-економічних наслідків пандемії коронавірусу.

Після прийняття пропозиції Комісія готова виплатити перший внесок якнайшвидше після прийняття рішення про макрофінансову допомогу та після угоди про Меморандум про взаєморозуміння з кожною країною-партнером. Другий внесок може бути виплачений у четвертому кварталі 2020 року або в першій половині 2021 року за умови своєчасного втілення в життя політичних заходів.

Рішення про надання макрофінансової допомоги десяти партнерам з питань розширення та сусідству в контексті пандемії COVID-19 було запропоновано Комісією 22 квітня та прийнято Європейським Парламентом та Радою 25 травня 2020 року.

Витяги з документу:

Повна сума макрофінансової допомоги Союзу надається кожному партнеру у вигляді позик. Комісія має повноваження від імені Союзу позичати необхідні кошти на ринках капіталу або у фінансові установи та надавати їх партнеру. Максимальний середній термін погашення кредитів – 15 років.

Якщо потреби у фінансуванні партнера істотно зменшяться протягом періоду виплати коштів Союзу макрофінансова допомога порівняно з початковими прогнозами, Комісія ЄС повинна зменшити розмір допомоги, призупинити або скасувати її.

Необхідною умовою для надання макрофінансової допомоги Союзу є те, щоб партнер дотримувався ефективності демократичних механізмів, включаючи багатопартійної парламентської системи, верховенства права, гарантування поваги прав людини.

Комісія ЄС погоджує повноваження кожного партнера щодо чітко визначених економічних, політичних та фінансових умов, зосереджуючись на структурних реформах та державних фінансах, до яких належить застосовувати макрофінансову допомогу. Ця економічна політика та фінансові умови встановлюються в Меморандумі про взаєморозуміння який повинен містити часові рамки для виконання цих умов. Комісія регулярно контролює хід виконання цих цілей.

Детальні фінансові умови макрофінансової допомоги Союзу визначаються в кредитній угоді, яка укладається між Комісією та владою кожного партнера окремо (“Угода про позику”).

Комісія регулярно перевіряє, що умови, чи вони продовжують виконуватись, включаючи, чи відповідає економічна політика партнера цілям макрофінансової допомоги. При цьому Комісія тісно координує діяльність з МВФ та Світовим банком та, де необхідно, з Європейським Парламентом та Радою.

Ця пропозиція поповнюється стратегією «Команда Європа», стійкою та цілеспрямованою реакцією ЄС на підтримку зусиль країн-партнерів у боротьбі з пандемією коронавірусу. Це є важливою демонстрацією солідарності ЄС з цими країнами в момент небаченої кризи. Підхід «Team Europe», спрямований на врятування життя шляхом надання швидкої та цілеспрямованої підтримки нашим партнерам для вирішення цієї пандемії. Він поєднує в собі ресурси ЄС, його держав-членів та фінансових установ, зокрема Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку, для підтримки країн-партнерів та вирішення їх короткотермінових потреб у фінансуванні, а також довгострокової структурної підтримки економіку. Загальна цифра пакету «Team Europe» сягає понад 20 мільярдів євро.

Для України умови політики щодо програми в рамках МЗС на 1,2 млрд. євро є більш масштабними та всеосяжними і стосуються посилення управління державними фінансами, управління та верховенства права, реформи судової влади, конкуренції на ринку газу, покращення ділового клімату та управління державні підприємства. Навряд чи уряд України може профінансувати всі свої потреби у фінансуванні на 2020-2021 роки на внутрішньому та міжнародному фінансових ринках у світлі очікуваного погіршення державних фінансів, пов’язаного з рецесією.

Svitlana Zadorozhna

Світлана Задорожна

доцент кафедри Європейського права та порівняльного правознавства