Цикл заходів, приурочених до 150-ї річниці з дня заснування Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та юридичного факультету, кафедра Міжнародного права та порівняльного правознавства розпочала із засідання наукового гуртка з міжнародного права, яке відбулося 20 лютого 2025 року. Темою зустрічі став аналіз сучасних викликів та загроз, які постали перед міжнародним правом та світовою спільнотою, через призму дослідження наукової спадщини Іона Цуркану (1889-1970), юриста, професора юридичного факультету Чернівецького університету, представника буковинської школи міжнародного права середини ХХ століття.
Слід зазначити, що саме таку тематику засідання учасники гуртка обрали неспроста. Нинішні події на міжнародній арені та нехтування цінностями міжнародного права актуалізують пророчі слова І. Цуркану про загрози майбутніх війн, спровокованих послідовниками комунізму (противниками прогресивних цивілізацій та ідеалів), за відсутності ефективного європейського механізму колективної безпеки. Його «наукове передбачення» про екзистенційні загрози перед Європою у разі недосягнення консенсусу щодо створення власної системи колективної безпеки та відступу від принципів міжнародного права на користь «права сильнішого», на жаль, починають проглядатися у ХХІ столітті.
Участь у заході взяли студенти спеціальностей 081 Право та 293 Міжнародне право, викладачі факультету та співробітники Наукової бібліотеки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. На початку доцент І. Торончук розповів про життєвий і професійний шлях науковця, доля якого була нелегкою через дослідницькі погляди та відкриту критику міжнародного політиканства, загроз комунізму й недієздатності Ліги Націй. Також, уперше учасникам заходу була представлена особова справа І. Цуркану як викладача юридичних факультетів Чернівецького (1922-1940) та Ясського (1940-1950) університетів. Підтримані дослідником ідеї щодо необхідності побудови європейської системи колективної безпеки як гаранта міжнародного права, яка б спиралася на спільний військовий контингент, його сучасники вважали радикальними та відверто нереалістичними. Таким чином, незважаючи на авторитет та займану раніше посаду декана юридичного факультету Ясського університету, засудження ним комуністичного режиму, а також відстоювання політичного нейтралітету й автономії університетів стало причиною своєрідної наукової остракізації І. Цуркану, якого наприкінці 1940-х років відсторонили від проведення навчальних занять (1950 р. достроково відправлений на пенсію). Його науковий доробок був заборонений та поміщений до книгосховищ із грифом «для спеціального користування». Через страх перед комуністичною владою та загрозою переслідування наукова спадщина І. Цуркану залишилася поза увагою. Як наслідок, у відкритих джерелах майже не збереглося жодних даних про його життєвий і творчий шлях.

Під час заходу студенти мали можливість ознайомитися з такими працями автора як «Система колективної безпеки», «Шлюбне право в законодавстві європейських держав», «Відповідальність держав за міжнародні злочини», над якими уже розпочалася робота щодо їх перекладу на українську мову. Після цього учасники гуртка долучилися до плідної дискусії про виклики для сучасного міжнародного права та можливі шляхи їх подолання. Кожен отримав нагоду висловити власне розуміння колективної безпеки та ролі міжнародного права у гарантуванні її стабільності.
Висловлюємо щиру вдячність к.ю.н., доценту, асистенту кафедри теорії права та прав людини Тетяні Грекул-Ковалик за дослідження і популяризацію наукової спадщини викладачів факультету, що свідчить про визначну історію розвитку буковинської правничої школи, а також співробітникам Наукової бібліотеки ЧНУ, без допомоги яких проведення заходу було б неможливим!

Іван Торончук
к.ю.н., доцент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства

Анастасія Лабик
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства