26 березня 2025 року студенти юридичного факультету взяли участь у Двадцять дев′ятій щорічній Національній сесії студентських наукових комунікацій на базі юридичного факультету Державного університету Молдови. Учасницями конференції стали Софія МАТУШАК, студентка четвертого курсу спеціальності «Міжнародне право», Ірина ДУДКА та Валентина ОКСЕНТІЙ, студентки третього курсу спеціальності «Право». Здобувачки презентували свої дослідження, присвячені викликам і проблемам, з якими зіткнулася Українська Держава та весь український народ у результаті повномасштабного вторгнення рф. Увага доповідачів була зосереджена на таких болісних для всіх нас питаннях, як протидія викраденню дітей та їх вивезенню до росії, захист прав дітей, жінок і, зокрема, жінок-військовослужбовиць під час війни, ефективні механізми розслідування та притягнення до відповідальності осіб, які вчинили сексуальне насильство у ході збройного конфлікту.
Учасниці конференції поділилися враженнями від проведеного заходу:
«Безмежно вдячна за можливість брати участь у таких ініціативах, адже ця конференція стала цінним досвідом для учасників, зокрема завдяки нагоді виступити англійською мовою перед міжнародною аудиторією. Це не лише допомагає вдосконалити академічну та юридичну англійську, навички публічного виступу, але й дозволяє розширити професійні горизонти, обговорювати дискусійні питання із закордонними колегами та отримати досвід фахової комунікації.
На конференції я виступила з доповіддю та презентацією на тему “The ICC and the Prosecution of Sexual Violence Crimes: Challenges and Progress in International Justice”. Ця тема є надзвичайно важливою для мене, оскільки злочини сексуального насильства у міжнародному праві залишаються складним викликом для правосуддя. Міжнародний кримінальний суд (ICC) відіграє ключову роль у переслідуванні таких злочинів, але стикається з численними перешкодами: від доказової бази та свідчень постраждалих до політичного впливу та юрисдикційних обмежень. Водночас, існує значний прогрес у міжнародному правосудді, зокрема у визнанні сексуального насильства як злочину проти людяності та воєнного злочину», – Софія МАТУШАК, студентка 4 курсу спеціальності “Міжнародне право”.
«Я переконалася, що міжнародні конференції — це чудова можливість не лише поділитися власними напрацюваннями, а й повчитися у колег, розширити професійний кругозір і вдосконалити навички публічних виступів. Цей досвід точно стане у пригоді в моїй майбутній юридичній кар’єрі, адже впевненість у комунікації та здатність аргументовано викладати свої думки є ключовими навичками для успішного правника.
Я виступила із темою «International legal standards for the protection of women prisoners of war in the context of the Russian-Ukrainian war: current challenges and prospects». Захист жінок-військовополонених у російсько-українській війні є критично важливим, адже їхні права систематично порушуються, попри норми міжнародного гуманітарного права. Женевські конвенції гарантують особливий захист, але реальність свідчить про катування, насильство та нелюдське поводження. Говорити про це необхідно, щоб привернути увагу світу й домогтися справедливості.
Виступ на міжнародній конференції англійською мовою став для мене не лише професійним викликом, а й цінним досвідом публічних виступів, адже потрібно не просто викласти матеріал, а зробити це чітко, логічно та переконливо іноземною мовою. Такі заходи сприяють розвитку критичного мислення, аналітичних навичок та вміння швидко формулювати аргументовані відповіді — а це вкрай важливо для юриста», – Ірина ДУДКА, студентка 3 курсу спеціальності «Право».
«Участь у цій конференції стала для мене безцінним досвідом, можливістю не лише поділитися власними дослідженнями, а й почути думки провідних фахівців у галузі міжнародного права та прав людини. Я мала честь виступити з доповіддю на тему викрадення українських дітей та їхнього примусового вивезення до Росії. Мій виступ був зосереджений на правових аспектах цих злочинів, механізмах їхнього розслідування та шляхах повернення дітей в Україну. Особливо важливо було наголосити на необхідності консолідації зусиль світової спільноти для притягнення винних до відповідальності та забезпечення захисту прав дітей.
Хочу щиро подякувати кафедрі Міжнародного права та порівняльного правознавства, лабораторії Європейського права за підтримку, надані можливості та сприяння моїй участі в цьому важливому заході. Ваша допомога та наставництво відіграли ключову роль у підготовці моєї доповіді. Сподіваюся, що спільними зусиллями ми зможемо привернути ще більше уваги до цієї проблеми та наблизити день, коли всі викрадені діти повернуться додому», – Валентина ОКСЕНТІЙ, студентка 3 курсу спеціальності «Право».

Варто відзначити, що участь здобувачів у міжнародних конференціях та семінарах має надзвичайно важливе значення для наближення перемоги нашої держави. Саме на плечах молодого покоління лежить складне завдання – притягнення до відповідальності усіх винних у жахливих злочинах, скоєних росією щодо українського народу. При цьому, першим кроком на шляху до відновлення справедливості є поширення інформації про жахи війни та її винуватців.
Висловлюємо щиру вдячність юридичному факультету і кафедрі міжнародного та європейського права Державного університету Молдови за запрошення та надану можливість, а також сподіваємось на плідну академічну співпрацю!

Іван Торончук
к.ю.н., доцент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства

Анастасія Лабик
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства