BlOG

Стажування у Жешувському університеті

Stazhuvannia u Zheshuvskomu universyteti

З “5” жовтня 2019 року по “20” жовтня 2019 року доцент кафедри процесуального права, к.ю.н. Татулич Ірина Юріївна пройшла стажування (підвищення кваліфікації) у Жешувському університеті (м. Жешув, Польща).

Робочі дні були присвячені вивченню досвіду організації наукового, навчального та методичного процесів на факультеті права і адміністрації. На даному факультеті функціонують 6 кафедр та 12 закладів. Обов’язковою умовою функціонування кафедри – наявність в її складі трьох професорів; закладу – одного професора. Підготовка фахівців проводиться за двома напрямами: «Адміністрація» та «Право». Підготовка за напрямом «Право» здійснюється за принципом наскрізної (безперервної) магістратури – термін навчання 10 семестрів (5 років), форми навчання денна та заочна. Навчання на факультеті завершується захистом магістерської роботи.

Значна увага була приділена відвідуванню лекцій та практичних занять студентам денної та заочної форм навчання з дисциплін: «Історія політичних і юридичних наук» (dr.hab.MarcinNiemczuk), «Цивільний процес» (dr.hab. AnnaKosciolek, prof. UR), «Господарське право» (mgr. RajmundStapinski), «Податкове право»(mgr. OskarBroz), «Цивільне право» (Dr. RafalLukasiewicz).

Вразила своєю варіативністю різноманітність форм проведення лекційних занять: проблемні лекції, лекції із попередньо запланованими помилками, лекції-дискусії, лекції-конференції. Кожна лекція супроводжувалась мультимедійними матеріалами. Заслуговують на увагу бінарні лекції, які проводяться двома викладачами, в більшості випадків, один з яких займається практичною діяльністю (адвокат, суддя тощо).

Tatulych Iryna Yuriivna proishla stazhuvannia pidvyshchennia kvalifikatsii

На практичних заняттях студенти вирішують практичні завдання (казуси); аналізують законодавство та практику ЄСПЛ з наступним обговоренням; моделюють різні правові ситуації; аргументують власну точку зору; обґрунтовують свою позицію щодо того чи іншого питання; вчаться готувати процесуальні документи. Зокрема, часто на практичних заняттях впроваджується кейс-метод та метод «ПРЕС». Щодо форм опитування, привернули увагу наступні методи: «мозкового штурму», аналізу юридичного тексту з наступною дискусією; проекту (дослідження, реалізація, підготовка практичного проекту), дидактичні ігри, проектування юридичних експериментів.

Поточні перездачі здійснюються щотижня (в навантаженні кожного викладача передбачено 2-4 години (залежно від дисципліни) на тиждень для консультації) в окремому кабінеті.

Для студентів заочної форми навчання навчальний процес проводиться тільки у вихідні дні, у зв’язку з їх зайнятістю на роботі.

В кінці вивчення курсу студенти здають іспит, який може відбуватися в усній, письмовій та у тестовій формі за вибором викладача.

Iryna Tatulych ctazhuvannia u Polshchi

Окремої уваги заслуговує бібліотека університету, яка пропонує понад 790-тисячний збір книг, 52 комп’ютери з доступом  до Інтернету; окремі кабіни, обладнані комп’ютерами для читачів.

Також у структурі Жешувського університету функціонує Центр іноземних мов, що забезпечує вивчення англійської, німецької, французької, латинської, іспанської і російської мовта має повноваження для проведення екзаменів, які підтверджують знання європейських мов, зокрема TOEFL. Особлива увага приділяється вивченню фахової іноземної мови відповідно до обраного студентами напряму навчання.

В межах програми стажування мала можливість спілкуватись з представниками відділу міжнародних відносин щодо питань академічної мобільності викладачів і студентів,зокрема відбулася зустріч з керівником відділу – Люциною Кустрою.

Цікавим та нетиповим для українських реалій є те, що для студентів та співробітників при університеті функціонує Центр спорту і рекреації в сфері фізичної культури, спорту, рекреації і туризму.

Пропозиції щодо використання результатів стажування: викладання нормативних дисциплін впродовж всього навчального року; розширення практики застосування сучасних європейських форм та методів викладання й навчання правничих дисциплін в навчальному процесі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича; забезпечення на базі університету можливості як викладачам, так і студентам в напрямку здобуття ними знань фахової іноземної мови, зокрема академічного спрямування; сприяння належному матеріально-технічному забезпеченню аудиторій (комп’ютер з доступом до мережі Інтернет та електронних законодавчих баз, проектор) з метою впровадження у професійну підготовку правників аудіовізуального методу навчання як необхідної умови ефективної реалізації вищезазначених сучасних європейських методів викладання, що сприятиме підготовці висококваліфікованих, конкурентно спроможних правників, здатних виконувати складні науково-дослідницькі, фахово-прикладні й творчі завдання.

Iryna Tatulych ta Rafał Łukasiewicz Zheshuvskyi universytet
Iryna Tatulych & Rafał Łukasiewicz

Щиро вдячна професорсько-викладацькому складу Жешувського університету та факультету права і адміністрації за той досвід та знання, які я мала змогу отримати в стінах їхнього закладу. Також висловлюю щиру подяку міжнародному відділу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, юридичному факультету та кафедрі процесуального права за допомогу у підготовці та організації пройденого мною міжнародного стажування.

Iryna Tatulych

Ірина Татулич

доцент кафедри процесуального права