Новини

ХХІ Східна зимова школа Центру східноєвропейських студій Варшавського університету: історія та сучасність Центральної та Східної Європи

Skhidna zymova shkola Tsentru skhidnoievropeiskykh studii Varshavskoho universytetu

Студентка 5 курсу юридичного факультету спеціальності «Міжнародне право» Юлія Строїч взяла участь у роботі Східної Зимової школи, що проводилася Центром східноєвропейських студій Варшавського університету з 28 лютого по 14 березня 2025 р. у м. Варшава (Республіка Польща) і була присвячена аналізу політичних та культурних перспектив розвитку Центральної та Східної Європи. 18 студентів з України, Польщі, Хорватії, Словаччини та Азербайджану досліджували різноманітні аспекти розвитку зв’язків між країнами Східно- та Центральноєвропейського регіону та виклики які перед ними виникають.

Своїми враженнями ділиться Юлія Строїч:

«У рамках школи учасникам було представлено курс лекцій з питань культурології та міжнародних відносин за участі професорів Варшавського університету та запрошених експертів з Хорватії, Болгарії, України. Дискусії, що виникали опісля лекцій, зачіпали питання трансформації держав в умовах диктатури, інфраструктурні проекти та їхнє значення для внутрішньо- та зовнішньополітичних інтересів ЄС та окремих держав-членів, уроки російсько-української війни для майбутнього демократії тощо. Для кращого знайомства з представниками польських правничих шкіл було організовано поїздку до Університету Марії Склодовської-Кюрі в м. Люблін.

Окрім академічної частини, було також представлено культурну складову школи. З метою поглиблення знань у царині центральноєвропейської культури учасники відвідали варшавські музеї, тематика котрих перекликалася із напрямками лекцій – культурна спадщина та діалог щодо неї в Європі в умовах, коли збройна агресія ставить під сумнів існування суверенних націй.

Для успішного проходження школи учасникам було запропоновано презентувати власні напрацювання на основі бакалаврських, магістерських наукових робіт. Такі семінари за участі Матеуша Гняздовського, політолога, заступника директора Центру східних досліджень Бранда Карпа, котрий надав цінний фідбек щодо представлених ідей, стали цінним джерелом ідей для подальших досліджень. Окремо варто наголосити на їхній актуальності – щонайменше три роботи так чи інакше стосувалися російсько-української війни.

Проведення подібних шкіл сприяє наведенню мостів на противагу російській тезі про роз’єднання Європи. Тим більше, коли збираються студенти різних університетів зі спільними цінностями повагою до свободи, демократії та міжнародного права. Упевнена, що даний захід отримає подальший розвиток у нових наукових проєктах за участі української та центральноєвропейської молоді».

Pavlo Krainii CHNU

Павло КРАЙНІЙ

к.ю.н, доцент кафедри публічного права, заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків

Юлія СТРОЇЧ

студентка 5 курсу юридичного факультету спеціальності «Міжнародне право»