1. Прямі витрати:
1.1. Процентна ставка – головна складова витрат на запозичення коштів. Вона розраховується в процентному відношенні до суми кредиту за певний період (рік, місяць або день) і є основною винагородою, яку отримує фінансова установа за надання коштів у позику.
1.2. Банківські комісії – це важлива складова прямих витрат позичальника, пов’язаних з кредитами. Кредитні компанії можуть застосовувати певну базу і ставки, за якими нараховуються комісії. Основні види комісій, які часто застосовують банки для отримання додаткового прибутку або компенсації зниження ставки:
1.2.1. Одноразова комісія за кредит – сплачується одразу при отриманні кредиту. Може бути фіксованою або вираженою в процентах від суми кредиту або вартості застави.
1.2.2. Щомісячна комісія – сплачується щомісяця разом з внесками для погашення кредиту та відсотками. Може бути фіксованою, або залежати від суми заборгованості.
1.2.3. Плата за обслуговування – сплачується за рух коштів на кредитному рахунку.
1.2.4. Штрафи та пеня – штрафні платежі за порушення умов кредитного договору. Штрафи можуть бути нараховані за прострочення платежу.
2. Непрямі витрати:
2.1. Страхові платежі:
2.1.1. Страхування боргу – більшість банків вимагає обов’язкового страхування кредитного боргу на випадок банкрутства клієнта.
2.1.2. Страхування життя – для довгострокових кредитів на великі суми майже завжди вимагається застрахувати життя від ризиків.
2.1.3. Страхування об’єкту, який виступає заставою – заставне майно має бути застраховане, щоб у випадку втрати його вартості, якщо позичальник не поверне кредит, збитки погасила страхова компанія.
2.2. Супутні витрати:
2.2.1. Послуги оцінки заставного майна – для оцінки заставного майна зазвичай звертаються за послугами спеціальних агентств, послуги яких оплачуються окремо.
2.2.2. Послуги посередників – кредитні брокери отримують комісію за свої послуги, яка може бути покладена на позичальника.
Петро Пацурківський
Координатор з проведення науково-дослідних заходів, підготовки та виконання навчальних, тренінгових програм з питань фінансових послуг