Проєкт ЮК

Банк&виконавець = заблокована зарплатна картка!?

Державний (приватний) виконавець наклав арешт на Ваш зарплатний рахунок? Всі кошти виявилися заблоковані? Але ж банк знає, що цей рахунок виключно для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат. Ви вказували це в договорі банківського рахунку!

Довідка

Для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат банк відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок. При цьому клієнт банку зобов’язаний під час відкриття окремого рахунку в заяві про відкриття поточного рахунку у рядку “Додаткова інформація” зазначити, що рахунок відкривається для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат. Якщо для отримання зазначених виплат, ви хочете використовувати власний діючий поточний рахунок, то така інформація для нього зазначається в додатковому договорі до договору банківського рахунку.

Такий рахунок не є особливим і тому захищеним від накладення у виконавчому провадженні арешту на кошти, які на нього надійшли. Державний чи приватний виконавець може звернути стягнення на заробітну плату чи пенсію, направляючи свою постанову роботодавцю або Пенсійному фонду, в якій встановлює розмір відрахування з неї. Окрім цього, якщо виявляє рахунок боржника у банківській установі може накласти арешт на кошти, що на ньому містяться на всю суму заборгованості.

Проте є обмеження встановлені законодавством.

Із заробітної плати, або пенсії боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості 20% із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Виключення, коли розмір таких відрахувань може складати 50% і навіть у одному випадку 70 % (у випадку відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей).

Тобто ми бачимо, що якщо виконавець своєю постановою наклав арешт на всі кошти, що знаходяться на рахунку призначеному для отримання заробітної плати, пенсії, стипендії – це є порушенням законодавства.

Отже, якщо Ваш рахунок заблоковано на підставі постанови державного виконавця Ви маєте 2 шляхи вирішення проблеми:

1. Звернутися до відповідного відділу державної виконавчої служби.

У разі виявлення порушення порядку накладення арешту він знімається постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.

Підставою для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом.

2. Звернутися до суду з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби відповідного територіального управління юстиції, в якому просити визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу та скасувати відповідну постанову про арешт Ваших коштів (коштів боржника).

Lidiia Nesterenko

Лідія Нестеренко

Координаторка з підвищення рівня обізнаності споживачів фінансових послуг

Проєкт Юридичні клініки – провайдери безоплатної правової допомоги споживачам фінансових послуг

це проєкт, який реалізовується завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору».

LC Project

Читайте також: