BlOG

Що таке криптовалюта і як її оподатковують

Crypto in Ukraine

Віртуальні активи, серед яких і криптовалюта, давно посіли значне місце в житті багатьох українців. Не всі нею користуються, хтось боїться безпосередньо стикнутись із таким новітнім явищем, проте важко знайти людину, яка не чула про криптовалюту чи не намагалась зрозуміти, що ж це таке.

Криптовалюта – різновид цифрової валюти, емісія та облік якої здійснюється децентралізованою платіжною системою в повністю автоматичному режимі. Першою і найбільш відомою криптовалютою в світі став Bitcoin, який, як і будь-яка інша криптовалюта, побудований на основі технології Blockchain.

Чим відрізняється криптовалюта від традиційної?

  • Криптовалюта не має центрального органу управління та емісії;
  • Криптовалюта не підкріплена жодною національною валютою;
  • Криптовалюу неможливо підробити.

Яке правове регулювання обігу та оподаткування криптовалюти в Україні?

17 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про віртуальні активи». До цієї дати спеціального законодавства про криптовалюту в Україні не було.

Закон закріплює визначення віртуальних активів – нематеріальне благо, що є об’єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі. Існування та оборотоздатність віртуального активу забезпечується системою забезпечення обороту віртуальних активів. Віртуальний актив може посвідчувати майнові права, зокрема права вимоги на інші об’єкти цивільних прав.

Вказаним законом запроваджуються норми, що відповідають міжнародним стандартам регулювання операцій із віртуальними активами міжнародної групи із протидії відмиванню грошей (FATF), та врегульовують питання обігу віртуальних активів в Україні, права власності на них, визначають учасників ринку віртуальних активів та державну політику у сфері обороту віртуальних активів.

Як врегульоване оподаткування віртуальних активів?

Вказаний Закон не містить норм щодо оподаткування віртуальних активів, проте, згідно Прикінцевих та перехідних положень, цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами.

Проектом Закону, що наданий для ознайомлення у Верховну Раду України, пропонується оподатковувати прибуток від операцій продажу криптовалюти податком на прибуток підприємств за пільговою ставкою – 5% до кінця 2024 року. З 1 січня 2025 року – 18%. Ставка податку на доходи фізичних осіб становитиме 5%. Оподаткуванню ПДВ операції з віртуальними активами не підлягатимуть.

Які норми діють зараз?

Спеціальних норм щодо оподаткування криптовалюти Податковий кодекс України не містить, проте дохід, отриманий від продажу криптовалюти, оподатковується за загальними правилами – 18% податку на доходи та 1,5% військового збору.

Kateryna Solodan

Катерина Солодан

асистентка кафедри публічного права