Цивільне право, як галузь права, що спрямоване на врегулювання та захист приватних інтересів є однією з основних складових частин будь-якої розвиненої правової системи. Особливість цивільного права, яке застосовує диспозитивний метод правового регулювання, полягає в тому, що його учасники вступають у цивільні правовідносини самостійно і задля задоволення своїх потреб та охоронюваних законом інтересів. Вони визнані носіями можливих чи наявних суб’єктивних прав і юридичних обов’язків. Саме тому теоретичне осмислення основних засад цивільного права та обізнаність у правах і обов’язках є важливим завданням для здобувачів вищої освіти навчальної дисципліни «Цивільне право. Загальна частина».
23 жовтня 2023 року в рамках третього сезону роботи CIVIL HUB відбулася розширена зустріч студентів Київського національного університету імені Т. Шевченка та учасників гуртка цивільного права студентів, переважно, 2-го курсу юридичного факультету Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича (ОП «Право» та ОП «Міжнародне право») на тему: «Цивільне право для початківців: корисні лайфхаки». Модератором заходу вже традиційно виступила Наталія Семенівна Кузнєцова – д.ю.н., професор кафедри цивільного права КНУ імені Т. Шевченка, академік Національної академії правових наук України, заслужений діяч науки і техніки (за участі викладачів юридичного факультету ЧНУ: к.ю.н., доцентки кафедри приватного права Н. М. Процьків, к.ю.н., доцентки кафедри приватного права О. В. Кіріяк, к.ю.н., доцентки кафедри приватного права М. М. Гудими-Підвербецької, к.ю.н., доцентки кафедри приватного права В. В.Анатійчук, к.ю.н. доцента кафедри приватного права В. М. Никифорака).
Лекторка звернула увагу студентів на наступні актуальні виклики, що наразі вимушені долати всі, хто починають опановувати цивільне право:
- проблеми оволодіння теоретичними та практичними навичками з розв’язання цивільно-правових казусів під час онлайн навчання, що в окремих закладах вищої освіти ускладнено через невиправдане скорочення годин на викладання основоположних дисциплін цивілістичного циклу. Лекторка звернула увагу на важливості взаєморозуміння та співпраці на заняттях викладача та студентів, адже це є певним «таїнством, коли зливається співпраця викладача та студентів і формується дивна синергія на рівні ВИКЛАДАЧ-СТУДЕНТ». Окрім цього, пані Наталія наголосила на тому, що студентам досить важко дається вирішення практичних казусів (задач) саме через відсутність чіткого та повного розуміння основних інститутів цивільного права. За її словами студенти стикаються із складністю пошуку відповідної спеціальної правової норми, яка б регламентувала досліджувані відносини, враховуючи величезний масив законодавчих приписів цивільно-правового характеру. Саме тому вивчення загальних положень цивільного права надасть можливість студентам правильно визначати норму права (як загальну, так і спеціальні), що підлягає застосуванню при регулюванні цивільно-правових відносин у практичній діяльності;
- можливість застосування судового (правового) прецеденту при вирішенні цивільно-правових спорів. Доповідачка пояснила студентам важливість не лише норм чинного цивільного законодавства для врегулювання і захисту цивільних прав та інтересів, але й рішень вищих органів судової влади, а саме касаційної інстанції. При цього увагу було звернуто на той факт, що хоча й судовий прецедент не властивий нашій правовій системі як джерело цивільного права, проте постанови Пленуму Верховного суду України безумовно мають важливий вплив під час судового захисту порушених прав та інтересів.
Наприкінці зустрічі своїми лайфхаками щодо вивчення цивільного права з присутніми поділилися студенти старших курсів КНУ ім. Т. Шевченка (зокрема корисними інтернет-ресурсами для збору та аналізу інформації, в тому числі монографічних джерел та публікацій науково-теоретичного характеру), а також були окреслені питання для обговорення в ході наступних засідань, що вже традиційно відбуватимуться раз у місяць упродовж цілого навчального року.
Підсумовуючи зміст проведеної із студентами зустрічі зазначимо, що подібні онлайн заходи є надзвичайно важливими для розширення правосвідомості майбутніх правників та формування у майбутніх фахівців з юриспруденції новітніх якостей, що відповідають викликам сьогодення.
Володимир Никифорак
к.ю.н., доцент кафедри приватного права
Оксана Кіріяк
к.ю.н., доцент кафедри приватного права