Під час повномасштабного вторгнення російської федерації до України застосування всіх можливих інструментів впливу на інші держави задля поширення саме нашого порядку денного лише посилилося.
Наймасштабнішою програмою в світі, де молодь в складі офіційної делегації має можливість презентувати свою державу, є «United Nations Youth Delegate Programme» на базі найбільшої міжнародної організації – Організації Об’єднаних Націй. Департамент ООН з економічних і соціальних питань займається її координацією на глобальному рівні. Наповнення та обов’язки молодіжних представників відрізняються у державах, оскільки це віднесено до національної компетенції. Зауважимо, що лише близько 40 держав обирають представників від молоді, важливо, що серед них є й Україна, на відміну від держави-агресорки.
Серед майданчиків, де безпосередньо беруть участь молодіжні делегати держав це комітети Генеральної Асамблеї, комісії Економічної та Соціальної Ради та Політичний форум високого рівня зі сталого розвитку. Як-от, щороку в жовтні на засіданні Третього Комітету з соціальних і гуманітарних питань і питань культури Генеральної Асамблеї ООН, молодіжні делегати виступають із доповідями. Наприклад, 1 жовтня 2022 року під час виступу наші представники апелювали до молоді росії щодо відсутності опору їх молоді щодо війни.
Озвучують й інші важливі тези: «перебуваючи під ударами щодня, молоді люди в країні брали відповідальність за свої родини, свою націю та свободу світу», – зазначила молодіжна представниця Аліна Курська. Зазвичай, після згадки росії, їх представники використовують право на відповідь й апелюють винятково до власних наративів.
Раніше в 2019 році молодіжний делегат Роман Тимоцко у своєму виступі поділився історією 19-річного Андрія Ейдера, який був поранений під час російської атаки на українські кораблі біля Керченської протоки. Військово-морські сили росії тоді захопили три українські кораблі з 24 моряками на борту. Ейдер провів у російській в’язниці 286 днів і благополучно повернувся додому на початку вересня.
Окремо, щороку в рамках роботи на Генеральній Асамблеї, Генеральний Секретар ООН проводить протокольну зустріч із молодіжними делегатами. Зазвичай, зважаючи, на обмеженість часу лише двоє представників держав, шляхом жеребкування, мають можливість озвучити спільну заяву від усіх представників.
Іншим інструментом для комунікації є організація власних side-events, подій на різноманітні гуманітарні питання, які можуть проводитися спільно з колегами, що лише сприяє охопленню більшої кількості іноземних представників.
Безумовно, уся діяльність впродовж роботи на Генеральній Асамблеї координується Постійним Представництвом України до ООН, що лише підсилює команду наших дипломатів саме у фокусі роботи з молодіжними делегатами (лідерами) інших держав. Нашій державі критично важливо продовжувати роботу в цьому напрямі, тому 7 червня 2023 року обрали двох нових молодіжних делегатів, які представлять Україну на 78-й сесії Генеральної Асамблеї ООН.
Віталій Яремчук
доктор філософії з міжнародного права, асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства