Новини

Ще один крок по шляху реалізації бакалаврського стандарту спеціальності 081 Право

Загальновідомо, що практична складова фахової підготовки студентів-юристів наразі продовжує залишатися найуразливішим місцем їх професійної підготовки. Це ціннісний виклик вищій правничій освіті України такого масштабу, без адекватної відповіді на який вона приречена на стагнацію та серйозні проблеми із працевлаштуванням випускників.

Тим приємніше, що 11 лютого 2020 р. відбулось широке онлайн обговорення напрацювань майбутньої Модельної програми практики в територіальних органах юстиції, що розробляється в рамках проекту Програми USAID «Нове правосуддя» спільно з Міністерством юстиції та правничими школами України, у якому взяли участь як члени Робочої Групи по створенню вищезазначеної Модельної програми завідувачка кафедри публічного права Руслана Гаврилюк та керівник бакалаврської практики від кафедри публічного права Олена Білоскурська.

Працюючи в онлайн режимі, група завчасно підготувала інтегрований документ, який став безпосереднім предметом дискусії. Зокрема, метою практики визначено  формування у здобувачів освіти професійних умінь і навичок під час проходження практики в територіальних органах юстиції. А завданням такої практики визначено формування умінь, навичок, компетентностей  професійної підготовки зокрема: а) ознайомлення здобувачів із структурою та функціонально-організаційними особливостями діяльності територіальних органів юстиції; в) вивчення організації діловодства, відомчих актів та інструкцій з питань організації діяльності територіальних органів юстиції; г) формування уміння здобувачів застосовувати нормативно-правові акти в практичній діяльності (правильно аналізувати ситуації, надавати їм юридичну оцінку, приймати рішення тощо); д) складання, ведення та зберігання організаційно-розпорядчої, процесуальної документації; є) участь у окремих організаційних заходах, процесуальних діях під керівництвом працівників територіальних органів юстиції тощо.

Слід зауважити, що вищезазначені завдання розроблялися в межах реалізації загальних компетентностей та спеціальних компетентностей, які здобувачі освіти отримують під час проходження практики в територіальних органах юстиції. Зокрема: ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ЗК3. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. ЗК6. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій. ЗК9. Здатність працювати в команді. СК1. Здатність застосовувати знання з основ теорії та філософії права, знання і розуміння структури правничої професії та її ролі у суспільстві. СК12. Здатність аналізувати правові проблеми, формувати та обґрунтовувати правові позиції. СК13. Здатність до критичного та системного аналізу правових явищ і застосування набутих знань у професійній діяльності. СК14. Здатність до консультування з правових питань, зокрема, можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів, відповідно до вимог професійної етики, належного дотримання норм щодо нерозголошення персональних даних та конфіденційної інформації. СК15. Здатність до самостійної підготовки проектів актів правозастосування. СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення.

Важливою особливістю даного документу є і те, що він створюється спільно представниками правничих шкіл та найкращими професіоналами органів юстиції. Така зацікавлена у спільному успіху співпраця може розцінюватись як важлива запорука того, що найближчим часом з’явиться концептуально нова Модельна програма практик студентів-правників в органах юстиції, яка буде відповідати європейським підходам до практичної підготовки майбутніх правників.

Havrylyuk Ruslana Oleksandrivna

Руслана Гаврилюк

завідувач кафедри публічного права

Olena Biloskurska

Олена Білоскурська

керівник бакалаврської практики кафедри публічного права