На початку жовтня 2019 р. проектна група ЧНУ ім. Ю.Федьковича «MEDIATS» повідомляла, що обгрунтувала і внесла науково-методичній підкомісії зі спеціальності 081 «Право» Науково-методичної комісії Міністерства освіти і науки України пропозицію включити у якості окремої спеціальної компетентності галузевого стандарту другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 081 «Право» оволодіння альтернативними методами вирішення спорів, передусім медіацією як ключовим серед цих методів.
Проектною групою ЧНУ ім. Ю.Федьковича було також внесено пропозицію збільшити більше, ніж удвічі, обсяг магістерської виробничої практики – до 30 кредитів EKTS із усього 90 кредитів EKTS магістерської освітньо-професійної програми з права.
16 грудня 2019 р. ці обидві пропозиції було одноголосно підтримано членами підкомісії з права Науково-методичної комісії МОН України і вони увійшли до галузевого стандарту!
Найголовнішим принциповим наслідком цих нововведень з огляду реалізації проекту «MEDIATS» стало те, що з 01 січня 2020 року – саме з цього часу галузевий стандарт другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 081 «Право» в Україні набуває чинності – обсяг Профільної спеціалізованої освітньо-професійної програми «Медіація» у межах магістерської освітньо-професійної програми з права зросте до 60 кредитів EKTS! Це по-перше.
По-друге, не менше 30 кредитів EKTS за ПСОПП «Медіація» буде відведено безпосередньо практичній підготовці студентів. За потреби цей обсяг можна буде суттєво збільшити. Виникне така потреба чи ні, попередньо може засвідчити лише пілотування ПСОПП «Медіація» у її повній версії. Але ще переконливіше на це може вказати тільки досвід практичної роботи медіаторів-випускників ПСОПП «Медіація» впродовж хоча б декількох років.
Наяву достатні підстави для висновку про те, що остаточно подолано останні перепони для повноцінного пілотування ПСОПП «Медіація» у межах освітньо-професійної програми з права на основі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти з права. Саме в цьому полягало одне з найголовніших завдань проекту «MEDIATS» Програми ЄС ERASMUS+KA2: CBHE для ЧНУ ім. Ю.Федьковича.
Але вплив та значення прийнятих на обґрунтовану пропозицію проектної групи «MEDIATS» ЧНУ ім. Ю.Федьковича інновацій у галузевий стандарт другого (магістерського) рівня вищої освіти з права не обмежується самим проектом, а набагато більші, мультплікаційні за їх природою. Із цього ряду неминучих наслідків вищезазначених інновацій зверну увагу на два найістотніші.
Так, ці інновації уможливили кардинально покращити практичну підготовку усіх магістрів-правників, а не тільки правників-медіаторів. До цих пір це було і поки що залишається Ахіллесовою п’ятою підготовки магістрів-правників і правників в цілому.
По-друге, не тільки правники-медіатори, що само по собі зрозуміло, але й магістри інших профільних спеціалізованих освітньо-професійних програм у межах освітньо-професійної програми з права в обов’язковому порядку набуватимуть компетентностей з медіації як альтернативного способу вирішення спорів. Для студентів-магістрів, що навчатимуться на інших профільних спеціалізованих освітньо-професійних програмах, що безпосередньо не стосуються медіації, мінімальний обсяг такої підготовки складе не менше 5 кредитів EKTS. Раніше цієї компетентності вони не набували.
Ці інновації відзначаються насправді принциповим характером і суттєво вплинуть на авторитет університету та його спроможність просувати цінності медіації в Україні, укорінювати культуру медіації у суспільстві. Вони стали можливі завдяки участі ЧНУ ім. Ю.Федьковича у грантовому проекті Програми ЄС ERASMUS+
Руслана Гаврилюк
менеджер проєктної групи «MEDIATS»