9 квітня 2021 р. відбулася онлайн зустріч розробників удосконаленої версії ОПП «Медіація» з представниками роботодавців. З боку останніх у ній взяли участь: Анісімов Олег Валерійович – суддя-спікер Чернівецького окружного адміністративного суду; Бутирський Андрій Анатолійович – суддя Господарського суду Чернівецької області; Каланча Інга Георгіївна – прокурор окружної прокуратури Чернівецької області; Зімніцька Олена Олександрівна – адвокат; Довганюк Ірина Василівна, – адвокат; Мунтяну Аркадій Павлович – керівник регіонального центру БВПД; Мацюк Людмила Ярославівна – керівник Вижницького відділення БВПД; Назарчук Ганна Яківна – приватний нотаріус;
Роботодавці були стисло поінформовані розробниками удосконаленої версії ОПП «Медіація» про основні новели, включені ними до удосконаленої магістерської програми з медіації, про появу галузевого магістерського стандарту зі спеціальності 081 Право та його ключові положення, про ще невирішені проблеми підготовки осіб з вищою юридичною освітою у межах ОПП «Медіація».
Проте левову частку часу спікерами були вищезазначені представники роботодавців. До спільного у виступах усієї цієї групи осіб слід віднести передусім високу оцінку якості запропонованого проекту магістерської освітньої програми з медіації в цілому. Ними було звернуто особливу увагу на ґрунтовність загальних і фахових компетентностей, а також програмних результатів навчання, на досягнення яких націлена ОПП «Медіація». Більшість виступаючих також зазначили, що цілі ОПП та програмні результати навчання у освітній програмі визначаються з урахуванням позицій та потреб усіх зацікавлених сторін, в тім числі і роботодавців, а також з урахуванням тенденцій розвитку спеціальності 081 Право, ринку праці, галузевого та регіонального контексту, досвіду аналогічних вітчизняних та іноземних освітніх програм. Ними було відзначено, що обговорювана освітня програма дає можливість особам, що навчатимуться за нею, досягти результатів навчання, визначених галузевим стандартом вищої освіти за спеціальністю 081 Право для другого (магістерського) рівня вищої освіти, а також те, що структура і зміст ОПП «Медіація» відповідають запроектованій у ній меті та чинним в Україні нормативним вимогам.
Було висловлено і чимало конкретних пропозицій учасниками зустрічі із розробниками ОПП Медіація. Зокрема, Інга Георгіївна Каланча запропонувала детальніше розписати в освітній програмі інформаційні ресурси, які використовуватимуться у процесі реалізації даної освітньої програми. Це особливо важливо в умовах онлайн навчання.
Олена Олександрівна Зімніцька внесла пропозицію розширити мету освітньої програми, включивши до неї положення про підготовку поряд з правниками і «медіаторів». Вона ж запропонувала розширити перелік фахових компетентностей осіб, що навчатимуться за освітньою програмою саме за рахунок спеціалізованих компетентностей медіатора, а також розширити перелік програмних результатів навчання у такому ж напрямі.
Суддя Андрій Анатолійович Бутирський запропонував доповнити перелік дисциплін вибору студента навчальною дисципліною «Третейське судочинство», а суддя Олег Валерійович Анісімов акцентував особливу увагу на необхідності викладання магістрам-медіаторам навчальної дисципліни «Особливості медіації в адміністративних спорах». Він же вніс пропозицію підписати кафедрі публічного права Меморандум з Чернівецьким окружним адміністративним судом про співпрацю у сфері медіації, зокрема, про відкриття безпосередньо у приміщенні цього суду кімнати медіації, у якій би постійно викладачі та студенти ОПП «Медіація» пропонували бажаючим свої послуги з медіації. Аркадій Павлович Мунтяну проінформував присутніх, що у Чернівецькому регіональному центрі БВПД така кімната уже готова і запросив кафедру публічного права до активної співпраці.
Савчук Віталіна Григорівна – приватний нотаріус – надіслала на проект удосконаленої версії ОПП «Медіація» письмовий позитивний відзив.
Присутні на зустрічі із розробниками ОПП «Медіація» роботодавці були почуті. Це означає, що магістерська програма з медіації у рамках спеціальності 081 Право стане ще досконалішою, а її майбутні слухачі набудуть під час навчання за цією програмою ще більше здатностей бути успішними, повніше відповідатимуть підвищеним вимогам ринку праці та соціуму загалом до них.
Лідія Нестеренко
керівник Лабораторії медіації, переговорів та арбітражу