MEDIATS

Доступ до професії медіатора в Нідерландах

DOSTUP DO PROFESII MEDIATORA V NIDERLANDAKh

Станом на вересень 2020 року в Нідерландах немає єдиного закону, котрий регулював би сферу медіації, проте існують положення в цивільному та цивільному процесуальному законодавстві, що стосуються врегулювання суперечок за допомогою медіатора.

21 листопада 2012 року Директива № 2008/52/ЄС Європейського парламенту і Ради про деякі аспекти посередництва (медіації) в цивільних та комерційних справах від 21 травня 2008 року була імплементована до Цивільно-процесуального кодексу Нідерландів та Цивільного кодексу Нідерландів. Положення Директиви запровадили кілька нових норм права, що гарантують сторонам можливість використання медіації. Наприклад, відповідно до законодавчих змін строк позовної давності може бути перерваний у разі проведення процедури медіації.

Міністерство юстиції Нідерландів має намір подати законодавчу пропозицію щодо регулювання медіації до парламенту Нідерландів. Міністерство планує стимулювати медіацію під час судового розгляду та поза ним шляхом легалізації зводу дисциплінарних правил для медіаторів. Очікується, що дисциплінарні правила збільшать повноваження медіаторів, уточнять сферу застосування медіації та конкретизують наслідки недотримання конфіденційності, посприяють ефективнішому застосуванню угод про посередницьке врегулювання.

За відсутності єдиного нормативного акта у Нідерландах регулювання доступу до професії медіатора відбувається децентралізовано через відповідні організації. Зараз основною такою організацією є Федерація медіації Нідерландів, котра веде відповідний реєстр сертифікованих медіаторів.

Встановлені Федерацією медіації Нідерландів стандарти якості послуг із медіації та засади контролю за наданням цих послуг є причиною того, що зареєстровані медіатори мають високий попит на ринку альтернативного вирішення спорів.

Реєстр медіаторів Федерації медіації Нідерландів визнається та застосовується Радою з питань судочинства Нідерландів та Комісією з правової допомоги Нідерландів. До того ж у системі направлення на медіацію при судах можуть працювати лише медіатори, зареєстровані у Федерації медіації Нідерландів.

Для того, щоб бути внесеним у реєстр медіаторів Федерації медіації Нідерландів кандидатові необхідно пройти ряд етапів:

  • Першим кроком є вивчення базового курсу з медіації у визнаній Федерацією медіації Нідерландів навчальній інституції. Такі інституції перевіряються Федерацією медіації Нідерландів на початку їх діяльності та кожні п’ять років. Кожен слухач курсу із медіації повинен пройти професійну підготовку для здійснення практичної діяльності із медіації;
  • У разі успішного проходження базового навчання з медіації, кандидат може подати заявку на складання іспиту з теорії медіації та на проходження оцінювання навичок медіатора в незалежному Бюро іспитів Інтоп (Examenbureau Intop);
  • У разі успішного складання теоретичного іспиту та проходження оцінювання навичок кандидатові необхідно отримати Сертифікат про належну поведінку.

Базовий курс із медіації

Базові курси із медіації в Нідерландах пропонуються більш ніж 30 закладами, організаціями. Вказані курси відрізняються між собою за змістом, тривалістю, вартістю навчання, вимогами до учасників курсу.

Наприклад, курс, що пропонується Інститутом з альтернативного вирішення спорів, має назву «Курс медіації для юриста-медіатора» і включає 5 модулів тривалістю 20 днів. Вартість навчання за цим курсом становить 9,900 євро. До учасників такого курсу ставляться наступні вимоги: наявність наукового ступеня або завершеної вищої освіти на рівні магістра; досвід роботи у прибуткових чи неприбуткових установах, організаціях щонайменше 5 років; знання англійської мови на розмовному рівні. До того ж кожному кандидатові для вступу на курс необхідно пройти співбесіду.

Курс, що пропонується Академією з навчання медіації, має назву «Базовий курс із медіації» та складається із 3 блоків, які тривають 6 днів. Ще один день виділений у цьому курсі для підсумкового іспиту. Вартість навчання за «Базовим курсом із медіації» становить 4,250 євро. До учасників такого курсу ставляться наступні вимоги: наявність вищого ступеня професійної освіти, наявність досвіду роботи та життєвого досвіду. Знання у сфері права не вимагаються.

Іспит з теорії медіації

Надалі після проходження базового курсу із медіації, щоб стати медіатором, зареєстрованим у Федерації медіації Нідерландів, кандидат повинен скласти теоретичний іспит та тест з оцінки навичок медіатора. І теоретичний іспит, і оцінка навичок відбуваються в спеціалізованій організації – Бюро іспитів Інтоп. Результат оцінки навичок медіатора дійсний протягом одного року.

Теоретичний іспит для медіатора в Бюро іспитів Інтоп складається з 50 тестових питань, кожне з яких має 4 варіанти відповіді. Кандидатові виділено 2 години на проходження тестування. Для успішного складання такого іспиту необхідно, щоб учасник набрав щонайменше 36 позитивних відповідей на тестові запитання. Проходження іспиту платне для кандидата. Плата становить 240 євро.

Тест з оцінювання навичок медіатора

Тест з оцінки навичок медіатора може відбуватись у формі проведення симуляції медіаційної сесії кандидатом у Бюро іспитів Інтоп, чи шляхом подачі кандидатом відеозапису проведеної ним симуляції медіаційної сесії.

При проведенні симуляції медіаційної сесії у Бюро іспитів Інтоп кандидат проходить оцінювання тривалістю 45 хвилин. Йому дозволяється обрати один із чотирьох запропонованих кейсів і коротко підготуватися.

Дії кандидата оцінюються двома експертами. Ними можуть бути два незалежних екзаменатори або ж один незалежний екзаменатор та один екзаменатор, призначений Бюро іспитів Інтоп.

Кандидат-медіатор оцінюється за одинадцятьма поведінковими критеріями. Інколи оцінювання проводиться за десятьма критеріями, оскільки один із них стосується напрацювання опцій у спорі та пошуку рішення, до чого кандидати-медіатори не завжди приходять протягом однієї сесії. В такому разі 11 критерій не береться до уваги при оцінці. Для успішного проходження оцінювання навичок медіатора достатньо набрати 33 бали із 55 можливих (або ж не менше 30 балів, якщо оцінювання відбувається за 10 критеріями).

Плата за оцінювання навичок медіатора у формі проведенні симуляції медіаційної сесії у Бюро іспитів Інтоп становить 1595 євро.

Оцінювання навичок медіатора у формі направлення кандидатом відеозапису проведеної ним медіаційної сесії у формі рольової гри передбачає наявність безперервного відеозапису із мінімальною тривалістю 35 хвилин та максимальною тривалістю 40 хвилин. Разом із таким відеозаписом кандидат надсилає для оцінювання і короткий опис конфлікту не більш як на 15 рядків.

На кандидата покладається відповідальність за організацію самої симуляції медіаційної сесії та здійснення її відеозапису. Не допускається, щоб сторони «допомагали» медіаторові отримати хороший результат. За умови відсутності конфліктної взаємодії між сторонами медіації така медіаційна сесія може бути оцінена незадовільно для медіатора.

Оцінювання проведеної медіаційної сесії у вигляді відеозапису здійснюється двома експертами-екзаменаторами за тими ж принципами та правилами, за якими відбувається оцінювання навичок медіатора у форматі проведення «живої» медіаційної сесії у Бюро іспитів Інтоп.

Плата за оцінювання навичок медіатора у формі оцінки відеозапису медіаційної сесії становить 695 євро.

Отримання Сертифіката про належну поведінку

Останнім кроком на шляху до включення в реєстр медіаторів Федерації медіації Нідерландів є отримання кандидатом Сертифіката про належну поведінку.

Оскільки медіатор працює із конфіденційною інформацією, його клієнтами можуть бути вразливі особи, то наявність такого сертифікату є обов’язковою. Сертифікат про належну поведінку видається спеціалізованою організацією Джастіс (Justis) після оцінки судових проваджень щодо медіатора, отримання інформації про наявність у нього судимості, вчинення ним кримінальних чи адміністративних правопорушень, інших можливих ризиків для роботи.

Лише у разі отримання Сертифікату про належну поведінку інформація про медіатора вноситься до реєстру Федерації медіації Нідерландів, про що він автоматично сповіщається.

p-bartusiak

Павло Бартусяк

член робочої групи грантового проєкту MEDIATS

Медіація: навчання та трансформація суспільства

Цей проєкт фінансується за підтримки Європейської комісії. Ця публікація відображає лише точку зору авторів, і Європейська комісія не несе відповідальності за будь-яке використання інформації, яка в ній міститься.

co-funded_small
mediats_logo_small

Читайте також: