Новини

Презентація книги «Щодо мови правничої: студії, зібране, словники, документи»: післясмак, рефлексія та знайомство із знаним правником

Book Presentation

04 квітня 2025 року в Червоній залі Університету відбулася презентація книги «Щодо мови правничої: студії, зібране, словники, документи» – знакова подія, що об’єднала спільною ідеєю академічні спільноти правників та філологів нашої Alma mater.

Вітальним словом поважний захід розпочав ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича доктор економічних наук, професор Руслан Романович БІЛОСКУРСЬКИЙ. Модераторкою зустрічі із відомим правником та громадським діячем виступила Оксана Володимирівна ЩЕРБАНЮК – українська вчена-конституціоналістка, д.ю.н., проф., завідувачка кафедри процесуального права ЧНУ ім. Ю. Федьковича, проф. юридичного факультету Вільнюського університету, членкиня Наук.-консульт. ради при КСУ, членкиня Наук.-консульт. ради при Голові ВРУ.

Заслуговує на окрему увагу широке представництво на урочистому дійстві представників адміністрації юридичного та філологічного факультетів, зокрема був присутній декан філологічного факультету Ярослав Петрович РЕДЬКВА,  завідувачі кафедр та їх професорсько-викладацький склад обох факультетів, заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків Пало Іванович КРАЙНІЙ. Ба більше до заходу долучилися здобувачі вищої правничої освіти, з-поміж них – бакалаври, магістри та аспіранти, що виражає інтерес молодого покоління до питань української мови, головно правничої із смисловими відтінками та тонкими гранями її трактування.

Сергій Петрович ГОЛОВАТИЙ – непересічна постать української правничої та державницької еліти. Стезя цієї особистості рясніє численними здобутками: серед академічних – д.ю.н., професор, член-кореспондент НАПрН України, Заслужений юрист України, а професійних (державницьких) і не злічити сповна, хіба тільки побіжно варто згадати, що С.П. Головатий свого часу був народним депутатом України шістьох скликань, двічі Міністром юстиції, членом Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеційська Комісія), у часовому відтинку з 2018 по 2024 роки був Суддею Конституційного Суду України (з 2020 року його очолював) та багато ін.

Презентована у стінах Університету видання «Щодо мови правничої: студії, зібране, словники, документи» постає як концептуально виражений маніфест відродження автентичної української правничої термінології, очищеної від нашарувань радянської (з позиції вченого – совєтської) ідеології та нав’язаних іншомовних кальок.

С.П. Головатий здійснив, направду, обширне дослідження процесу спотворення правничої мови, простежуючи, як системне витіснення питомих понять та їхнє заміщення московськими відповідниками призвело до викривлення самої буттєвої сутності категорії «право», позбавивши її первісного зв’язку з ідеалом справедливості.

Ця праця не лише повертає у фаховий дискурс інтелектуальну спадщину українських правників міжвоєнної доби, а й пропонує цілісно орієнтоване бачення десовєтизованої правничої мови як засадничої основи подальшого розвитку української юридичної думки.

Одна з ключових ідей, яка лунає зі сторінок фоліанту, – необхідність позбутися рудиментів термінології, нав’язаної радянською системою, і наповнити українське право воістину національним змістом!

Квінтесенцією зустрічі стала можливість адресувати промовцю запитання, що назріли та дійсно цікавили слухачів. У тім числі, студент-правник IV курсу Олександр Вікторович ШЕВЧУК поцікавився у промовця, чи є можливим відновити нині Українську комісію з питань юридичної термінології, яку колись очолював Сергій Петрович за президенства Леоніда Кучми, у світлі поступу України до ЄС і необхідності в коректній інтерпретації документів Європейської спільноти на український лад.

Презентація книги Сергія Петровича Головатого 04 квітня 2025 року у Червоній залі ЧНУ імені Юрія Федьковича – це радше про інтелектуальний діалог, націлений на пробудження уваги нагальності питання правничої термінології. Адже мова права – це не лише інструмент правотворення та застосування норм, а фундаментальна матриця, що формує екзистенційний простір правничої свідомості нації, визначаючи її спосіб мислення, цінності та ідентичність.

Олександр ШЕВЧУК

студент-правник IV курсу