BlOG

Правовий статус внутрішньо переміщених осіб

Ukrainian Refugee

Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204 від 6.03.2022 р. до цієї категорії віднесено осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і Севастополя, а також з територій активних бойових дій (Волинська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області та м. Київ) і отримали довідку про перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб.

Для отримання довідки про перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб необхідно прибувши у безпечне місце звернутись із заявою до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг. За наявності технічної можливості заява може подаватись також через Єдиний державний веб-портал електронних послуг. Форма заяви затверджена наказом Міністерства соціальної політики України № 1610 від 27.12.2012р. Заява подається особою власноручно, а за малолітніх дітей законним представником. Якщо малолітня дитина прибула без супроводу дорослих, заяву може подати її родич або представник органу опіки. Разом із заявою подається документ, що посвідчує особу або свідоцтво про народження дитини. Якщо в документі відсутні відомості про реєстрацію місця проживання, де йдуть бойові дії, потрібно надати докази проживання в цій місцевості. Це може бути: військовий квиток; трудова книжка; документи, що підтверджують право власності; свідоцтво про освіту; медичні документи тощо. До заяви від законного представника малолітньої дитини необхідно додатково подати: документ, що засвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (родинні стосунки між дитиною і заявником). Батьки такий документ не подають, у разі потреби — свідоцтво про народження дитини.

Завдяки цьому статусу можливо отримати:

  • безоплатне тимчасове проживання протягом 6 місяців з моменту взяття на облік (для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено);
  • соціальні та адміністративні послуги за місцем перебування, зокрема соціальні виплати, пенсії;
  • забезпечення ліками; гуманітарну та благодійну допомогу;
  • щомісячну державну адресну допомогу:
  • для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень на місяць;
  • для інших осіб – 2000 гривень на місяць.

Допомогу автоматично отримають також внутрішньо переміщені особи, які станом на 01.03.2022р. отримували щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання.

Виплата допомоги здійснюється через “Ощадбанк” на банківський рахунок, який отримувач вказав у заяві на допомогу. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.

Грошова допомога надаватиметься щомісячно з місяця звернення на весь період введення воєнного стану плюс один місяць після його припинення чи скасування.

Ihor Babin

Ігор Бабін

доцент кафедри публічного права