Новини

Поліграф у діяльності правника: на юридичному факультеті відбулось бінарне заняття

Polihraf

Різноманітні художні фільми та серіали на правничу тематику так чи інакше є одним із факторів, які впливають на вибір майбутньої професії юриста. У них одним із найцікавіших моментів є демонстрація процесу встановлення того, чи розповідає особа правду для встановлення конкретних обставин, які цікавлять компетентні органи влади. Кінематографічне зображення процедури застосування поліграфу не зовсім збігається із реальним. Проведення такого дослідження вимагає від експерта високого рівня кваліфікації, комунікації, аналітичних вмінь, адже кожне дослідження, яке проводиться відносно особи, є індивідуальним. Воно здійснюється за відповідними правилами та вимагає персоніфікованого підходу до оцінки ситуації. Тим більше, що сьогодні ведуться активні дискусії у фахових колах щодо розширення спектру проведення таких досліджень під час реалізації конкурсних доборів не лише в правоохоронні органи, органи безпеки, але й судові.

З метою наочної демонстрації застосування поліграфа, сьогодні, 19.10.2023 року для студентів 4 курсу ОП «Право» та «Міжнародне право» проведено відкрите бінарне заняття з дисципліни вільного вибору «Застосування поліграфа в діяльності правника: український та зарубіжний досвід». Лекторами виступили кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Іван Торончук та випускниця нашого факультету, поліграфолог, член Всеукраїнської асоціації поліграфологів Оксана Меленко. Серед викладачів факультету були присутні завідувачка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства, докторка юридичних наук, професорка Світлана Карвацька, кандидатка юридичних наук, асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Тетяна Гнатюк та кандидат юридичних наук, асистент кафедри публічного права, заступник декана факультету Павло Крайній.

Заняття складалось із двох частин. Перша стосувалась загально-теоретичних засад проведення поліграфологічного дослідження. Вказувалось на важливості додержання відповідних морально-етичних засад особою, яка здійснюватиме таке дослідження, перераховано ключові складові, які зроблять таку процедуру максимально ефективною.

Родзинкою заняття стала друга частина заняття – демонстрація пані Оксаною реального застосування поліграфа на конкретній особі. Слухачі мали змогу поглянути на роботу експерта у дії, а також, побачити психологічну складову, яка демонструвалась особою, що проходила відповідне дослідження.

Переконані, що проведення таких занять є невід’ємною складовою освітнього процесу та дозволяє максимально ефективно досягти поставлених навчальною дисципліною завдань та підготувати конкурентоспроможних фахівців.

Ivan Toronchuk

Іван Торончук

к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства

Pavlo Krainii CHNU

Павло Крайній

к.ю.н., асистент, заступник декана факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків