BlOG

Податкове законодавство для ФОП на період дії воєнного стану

Tax During WAR

Україна та українці поступово адаптуються до життя в нових умовах воєнного часу. Держава зі свого боку робить все для того, щоб на всіх територіях України, де це є можливим, відновлювали свою роботу підприємства, підприємці. Це підтримуватиме економіку країни та дозволить відновити психологічний стан, певну емоційну стабільність тих осіб, яким довелося тимчасово змінити місце проживання та всім іншим жителям країни. Оскільки, якщо працюють кав’ярні, магазини, дрібні мануфактури, салони краси, перукарні – це додає впевненості в майбутньому та віри в швидку перемогу.

Для того щоб в цей складний час підтримати та стимулювати розвиток діяльності фізичних осіб підприємців, держава обрала політику дерегуляції та лібералізації бізнесу. Відповідно Верховна Рада прийняла декілька законів, які регулюють питання оподаткування в період дії воєнного стану, діють паралельно та взаємодоповнюють один одного:

  • Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану” № 2118-ІХ від 03.03.2022 року;
  • Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” № 2120-ІХ від 15.03.2022 року;
  • Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану” від 24.03.2022 р. № 2142-ІХ.
  • 1 квітня 2022 року Верховна Рада прийняла законопроєкт № 7234 щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану (очікує на підпис Президента України).

Що запровадив законодавець?

Строки, перевірки.

  • На період воєнного стану зупиняється перебіг строків, контроль за дотриманням яких покладено на податкові органи.
  • Якщо під час дії воєнного стану немає можливості своєчасно сплатити податки та збори, подати звітність (за винятком податкової), зареєструвати податкові та акцизні накладні тощо – особа звільняється від фінансової та адміністративної відповідальності. Таке звільнення поширюється як на фізичних так і на юридичних осіб. Водночас, такі обов’язки необхідно виконати протягом 3 місяців після припинення або скасування воєнного стану.
  • Протягом 6 місяців після закінчення особливого періоду, платники, що не мали змоги подати податкову звітність, повинні виконати обов’язок щодо повної подачі звітності.
  • Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються (за виключенням камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків, до яких додано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та фактичних перевірок).

Спрощена система оподаткування

Важливою новацією є те, що на період воєнного стану суттєво розширено можливість платників податків застосовувати спрощену систему оподаткування.

Перейти на спрощену систему оподаткування платники податків можуть без врахування ліміту обсягу доходу, дозволено на спрощеній системі перебувати продавцям підакцизних товарів.

Суб’єкти господарювання для переходу на спрощену систему оподаткування мають відповідати таким вимогам:

  • обсяг доходу протягом календарного року не повинен перевищувати 10 мільярдів гривень (законопроект № 7234 передбачає знаття даного обмеження щодо обсягу доходу на рік);
  • бути резидентами України;
  • не здійснювати діяльність з організації, проведення азартних ігор, парі, лотерей; обміну іноземної валюти; експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин, (очікуємо розширення переліку діяльністю з видобування підземних та поверхневих вод та надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення, згідно законопроекту № 7234); видобуток, реалізацію корисних копалин.
  • не бути фінансовою установою або реєстратором цінних паперів;
  • не бути представництвом чи відокремленим підрозділом юридичної особи, яка не є платником єдиного податку.

Передбачена можливість для підприємців 3-ї групи перейти на спрощену систему оподаткування із застосуванням ставки 2%.

Як здійснити перехід?

Платнику податку необхідно подати відповідну заяву до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування. Це можна зробити через електронний кабінет платника податків!

При цьому платники єдиного податку 3-ї групи, які обрали ставки 5% без ПДВ або 3% з ПДВ, з 1 квітня 2022 року (дата, починаючи з якої вступили в силу зміни) не перейшли автоматично на ставку 2% — для переходу їм також потрібно подати відповідну заяву.

Суб’єкт господарювання буде вважатися платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2%:

  • з 1 квітня 2022 року – у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;
  • з наступного робочого дня після подання такої заяви – у разі подання заяви після 1 квітня 2022 року.

Звертаємо увагу, що перехід на «спеціальну» ІІІ групу зі ставкою 2% є правом, а не обов‘язком!

Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на цей день використовували особливості оподаткування за ставкою 2 %, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання цих особливостей оподаткування, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували раніше.

Звітність, сплата податків.

  • Податковий (звітний) період для платників єдиного податку 1 та 2 груп залишився без змін і дорівнює календарному року.
  • Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи мають право НЕ сплачувати єдиний податок. При цьому такими особами декларація платника єдиного податку – не заповнюється за період, в якому єдиний податок не сплачувався.
  • Податковий (звітний) період для платників єдиного податку 3 групи за ставкою 5% та 3% +ПДВ дорівнює календарному кварталу. Подавати звітність такі платники мають протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Сплатити податок потрібно протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну подання звітності.
  • Податковий (звітний) період для платників єдиного податку 3 групи за ставкою 2% дорівнює календарному місяцю. Подавати звітність такі платники мають протягом 20 календарних днів після закінчення звітного місяця, а сплатити податок потрібно протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну подання звітності. Зауважуємо, що щодо звітності даної групи платників податків слідкуємо за можливими змінами у зв’язку із прийняттям законопроєкту № 7234!

Єдиний внесок (ЄВ)

  • ФОПи–«єдинники», ФОП на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ від сплати ЄВ за себе незалежно від того, чи отримували дохід.
  • ті, хто скористається цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. Дане правилодіє з 1 березня 2022 року і припиняє дію через рік після закінчення воєнного стану. Не сплачувати ЄВ – це право! За бажанням, особи можуть вносити внески і в цьому випадку вони, звісно, мають зазначати суми такого ЄВ в декларації. Звертаємо увагу! Немає сплати ЄВ – немає і страхового стажу.
  • «Спрощенцям» 2 та 3 груп дозволяється не сплачувати ЄВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені за працівників (щоб ті не втрачали страховий стаж) за рахунок державного бюджету на основі звітності поданої роботодавцями.

Звертаємо увагу!

До 20 квітня ФОП необхідно заплатити ЄВ за місяці 1-го кварталу 2022 року (січень, лютий), коли ще не було введено воєнного стану.

Отже, держава надає підприємцям багато можливостей для оптимізації та ефективної діяльності. І кожен має вирішити для себе доцільність їх використання індивідуально. При цьому пам’ятаючи, що сплачені податки та ЄВ – це заробітна плата бюджетникам, соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам, підтримка нашої армії та наближення нашої спільної ПЕРЕМОГИ!

Lidiia Nesterenko

Лідія Нестеренко

керівниця навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу