Важко уявити сучасну демократичну державу без такого її атрибуту як парламент. Маючи надзвичайно довгу та цікаву історію свого зародження, він став синонімом яке ми вживаємо коли пишемо чи говоримо «демократія». Розвиток українського парламентаризму підтверджує його значущу роль для функціонування всього механізму держави. Виклики, що постали перед Україною за попередні кілька років, і, зокрема після 24 лютого 2022 року змушують вести дискусію про майбутню роль та значення парламенту у поствоєнній Україні.
Ці та багато інших теоретичних та практичних аспектів було обговорено під час роботи міжфакультетського круглого столу «Парламентаризм в Україні: від витоків до сьогодення», який відбувся 31 березня 2023 року в ошатній Червоній залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Організаторами даного заходу виступили юридичний факультет та факультет історії, політології та міжнародних відносин. Участь у заході брали Народні депутати України, професорсько-викладацький склад вказаних факультетів та студентство.
Юридичний факультет представляли: Руслана Гаврилюк, докторка юридичних наук, професорка, завідувачка кафедри публічного права; Петро Пацурківський, доктор юридичних наук, професор кафедри; Ігор Ковбас, доктор юридичних наук, доцент кафедри; Олена Білоскурська, кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри; Павло Крайній, кандидат юридичних наук, асистент кафедри; Катерина Солодан, PhD, асистентка кафедри; Лідія Нестеренко, асистентка кафедри, завідувачка лабораторії медіації, переговорів та арбітражу; Марина Федорчук, асистентка кафедри; Іван Торончук, кандидат юридичних наук, доцент кафедри Європейського права та порівняльного правознавства.
Від факультету історії, політології та міжнародних відносин взяли участь Анатолій Круглашов, завідувач кафедри політології та державного управління, доктор політичних наук, професор; Наталія Нечаєва-Юрійчук, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри та кандидат історичних наук, асистент кафедри всесвітньої історії Микола Глібіщук.
Приємно що ініціатива щодо проведення такого круглого столу знайшла абсолютну підтримку в представників депутатського корпусу, які висловили свою згоду на участь в даному заході аби поділитись з присутніми особливостями діяльності парламенту в сучасних умовах та обговорити окремі проблемні аспекти, які на сьогоднішній час є вкрай актуальними.
З вітальним словом до учасників звернувся перший проректор, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Василь Балух; декан юридичного факультету, доктор юридичних наук, професор Віталій Вдовічен та декан факультету історії, політології та міжнародних відносин, доктор історичних наук, професор Олександр Добржанський.
Про особливості сучасного українського парламентаризму та функціонування парламенту виступив Народний депутат України, голова підкомітету Верховної Ради України з питань науки та інновацій, доктор політичних наук, професор Валерій Колюх.
На окремі правові аспекти майбутніх змін до Конституції України під час виступу наголосив Народний депутат України, голова підкомітету Верховної Ради України з питань політичної реформи та конституційного права, постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України, кандидат юридичних наук, доцент Максим Дирдін.
Загальні аспекти правового статусу народного депутата були обговорені під час виступу Народного депутата України, голови підкомітету Верховної Ради України з питань загальної середньої, інклюзивної освіти та освіти на тимчасово окупованих територіях, кандидатки юридичних наук Олени Лис.
Про окремі аспекти формування Державного бюджету України в сучасних умовах, присутнім розповів Народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Максим Заремський.
Робота комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності була висвітлена Народним депутатом України, заступником голови комітету Максимом Павлюком.
Особливості діяльності підкомітету Верховної Ради України з питань фізичної культури та масового спорту обговорено із Народним депутатом України, головою підкомітету Георгієм Мазурашу.
Обговорення що відбувалось впродовж кількох годин супроводжувалось активною дискусією. Науковців та студентів цікавили окремі організаційні аспекти діяльності спікерів під час їх діяльності у відповідному комітеті. У підсумку, присутні висловили спільну думку про те, що проведення таких заходів є вкрай необхідним та цікавим. Впевнені, що подальша співпраця з представниками різних органів публічної влади та науковцями нашого університету буде лише розширюватись.
Павло Крайній
к.ю.н., заступник декана з наукової роботи та міжнародних зв’язків
Ігор Ковбас
д.ю.н., доцент кафедри публічного права