27 квітня 2022 року на базі Навчально-наукової Лабораторії медіації, переговорів та арбітражу кафедри публічного права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у межах виконання грантового проекту Програми ЄС ERASMUS+ КА2: CBHE «Медіація: навчання та трансформація суспільства/MEDIATS» відбувся надзвичайно цікавий та корисний тренінг «Емоційна компетентність правника та медіатора як точка опори у складних умовах», який спровокував жваве обговорення серед як практикуючих правників, так і студентів різних правничих шкіл нових викликів, компетентностей, потреб у професійній діяльності правника. Тренінг проводила адвокатка, медіаторка, керуюча партнерка АО «ЗАКОН ПЕРЕМОГИ», викладачка Вищої школи адвокатури України Марина Саєнко, яка зуміла не лише зачарувати учасників тренінгу власною харизмою, але й передати власний чималий досвід використання різноманітних soft skills як у роботі адвоката, так і медіатора.
Ключова увага зосереджувалась на найбільш важливих аспектах емоційної компетентності у роботі правника, на найболючіших проблемах браку soft skills як у досвідчених, так і у майбутніх правників, які виникають в юридичній практиці, особливо у воєнний час. Дискусія велась навколо надзвичайно важливих питань, які на жаль не всі правничі школи наразі забезпечують: як впоратися правнику та медіатору з емоціями в професійному та особистому житті? Як бути продуктивним у такий нелегкий час у взаємодії з клієнтами, які потребують правого консультування чи допомоги? Як уникнути стресу, не знижуючи інтенсивності та результативності роботи? Що робити з власною агресією чи агресією іншого? Над цими та іншими пов’язаними питаннями багато правників розмірковують давно, не завжди усвідомлюючи, що у світі вже напрацьовані спеціальні компетентності щодо відокремлення реальності від ілюзій та роботи з різними емоційними станами. Зокрема, над такими навичками викладачі зі студентами освітньо-професійної програми «Медіація» спеціальності 081 «Право» Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича багато працюють під час як лекційних, так і практичних занять.
Крім того, пані Марина Саєнко, як активна учасниця різноманітних волонтерських проектів в Україні, поділилася з учасниками тренінгу інформацією щодо можливостей бути корисним сьогодні у боротьбі з російським агресором і отримати чудову можливість активно пропрацьовувати як правничі, так і медіаторські компетентності. Зокрема, вона запросила учасників долучатись до проєкту, організованого юристами-волонтерами з усієї України, які об’єдналися у ЮрШтабі для надання безоплатної правової допомоги українцям під час війни. Проект працює з 4 березня 2022 р.. За цей час правники-волонтери відповіли майже на 8500 запитань громадян. Проте, кількість запитань постійно збільшується, людям і справді потрібна кваліфікована допомога юристів у тяжкий час для країни. Консультування відбувається за такими напрямками: 1. Мобілізація. ТРО (включаючи статус, права, обов’язки, гарантії осіб, що беруть участь у військових діях ); 2. Перетин кордону (в’їзд-виїзд людей, вивезення майна, грошей, опрацювання запитів щодо прав біженців); 3. Внутрішньо переміщені особи (отримання статусу, виплати, інша допомога); 4. Бізнес в умовах воєнного стану (договірні відносини, податки, реєстрація, релокація тощо); 5. Трудові відносини (права та обов’язки працівників, роботодавця, гарантії, можливості в умовах воєнного стану); 6. Інше (Українці за кордоном, сімейні питання, благодійна та гуманітарна допомога тощо). Для зручності комунікації волонтери із ІТ – сфери розробили та продовжують покращувати зручний бот з широким функціоналом для громадян та волонтерів. (До речі, один із розробників боту – випускник ЧНУ ім. Ю. Федьковича Дімітрієв Нікіта). У боті в реальному часі та у форматі живої переписки громадяни можуть спілкуватися з юристами, отримувати необхідні консультації, допомогу, знаходити відповіді на найбільш важливі правові питання.
Як зазначила пані Марина Саєнко: «ми хочемо допомогти якомога більшій кількості громадян та закликаємо юристів та студентів юридичних факультетів долучатися до нашої ініціативи». Заявку на доєднання до штабу можна лишити тут: https://t.me/ua_law_help_bot. Інформацією про ЮрШтаб поділились десятки відомих в Україні людей: Дмитро Дубілет, Юрій Ткач, Ігор Ласточкін, Павло Зібров, Олександр Ярмак, Олексій Дурнєв, Олександр Еллерт, Андрій Рибак. Також компанія «MOYO» та місцевий суд у Вінницькій області. Також у цьому каналі публікуються актуальні зміни законодавства, корисна інформація та аналітика: https://t.me/LegalforcesofUkraine
А на завершення декілька відгуків від учасників заходу:
«Захід супер! Тема справді необхідна сьогодні. Як завжди, знання про емоції полегшують життя» – Максим Суховерський;
«Дуже вдячні вам за цікаву зустріч, яка дала багато неочевидної інформації і поштовх для роздумів» – Ярина;
«Дякую організаторам і лектору за цей потрібний і вчасний семінар. Все дуже лаконічно і зрозуміло, без ускладнень про складні речі!» – Олена Тимченко.
Руслана Гаврилюк
менеджер проєктної групи «MEDIATS»