Проєкт ЮК

НБУ консультує

Чи можна переказувати іноземну валюту з рахунку однієї фізичної особи на рахунок іншої фізичної особи на території України?

Так. Фізична особа може здійснити переказ в іноземній валюті на території України іншій фізичній особі, якщо ця особа є її родичем.

Обґрунтування
Пункти 118, 119 розділу X Положення №5 дозволяють за поточними рахунками фізичних осіб в іноземній валюті здійснювати переказ у межах України з власного поточного рахунку однієї фізичної особи (резидента або нерезидента) на рахунок іншої фізичної особи. Зазначені операції дозволені виключно за умови, що надходження/переказування коштів на рахунок/з рахунку здійснюється від родичів/родичам.
Родичами вважаються батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, баба, дід, прабаба, прадід, внуки, правнуки, брат, сестра (повнорідні і неповнорідні), двоюрідні брати і сестри, тітка, дядько, племінниця, племінник, усиновлювач, усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, чоловік, дружина (підпункт 10 пункту 2 Положення № 5).

Чи існують обмеження щодо суми купівлі іноземної валюти та банківських металів для фізичних осіб?

Наразі існують обмеження щодо купівлі фізичними особами іноземної валюти та банківських металів в один календарний день. Однак такі обмеження необхідно розділяти для готівкових та безготівкових операцій. Фізична особа в один календарний день у межах одного банку може здійснити операції з on-line купівлі як безготівкової іноземної валюти до 150 тис грн. в еквіваленті, так і з on-line купівлі банківських металів без фізичної поставки до 150 тис грн. в еквіваленті. В цей же день фізична особа має змогу купити готівкову іноземну валюту або банківські метали з фізичною поставкою у загальній сумі до 150 тис грн. в еквіваленті.

Які правила обміну зношених, пошкоджених, сумнівних щодо справжності та/або платіжності банкнот і монет?

Банки зобов’язані без будь-яких обмежень приймати для обміну від фізичних та юридичних осіб зношені банкноти, які не мають ознак підроблення та мають ознаки зношення або пошкодження: потертості, забруднення, відбитки штампів, надриви та надрізи, отвори, відірвані краї або кути.

Касові працівники банківських установ повинні без обмежень приймати банкноти з ознаками значного зношення або пошкодження, які не мають ознак підроблення та які: зберегли цілу частину площею не менше ніж 55% своєї початкової площі; розірвані (розрізані) на дві частини, на яких збереглись обидва однакові номери та серія, і загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55% початкової площі банкноти. Пошкоджені банкноти, складені з двох або більше частин, банки зобов’язані вилучати з обігу і приймати на дослідження за ініціативою громадян-пред’явників як сумнівні щодо справжності та/або платіжності і в установленому порядку надсилати для проведення дослідження до відповідних територіальних підрозділів Національного банку. За результатами цих досліджень, які здійснюються Національним банком безкоштовно, клієнтам відшкодовується відповідна сума грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми і платіжними.

Якщо за результатами дослідження банкноти будуть визнані підробленими або пошкодженими під час надзвичайного режиму, їх буде вилучено з обігу без відшкодування їх вартості та в установленому порядку передано правоохоронним органам для проведення відповідного розслідування.

Чи можу я як фізособа отримати пільги за кредитом на час карантину?

Національний банк дав рекомендації українським банкам та попросив їх поставитися з розумінням до скрутного становища позичальників через карантин, реструктуризувавши кредити громадян і бізнесу.

Якщо ви маєте кредит, але через повну або часткову втрату роботи не можете його обслуговувати, ви маєте звернутися до банку, надавши офіційну інформацію про себе та свій кредит, а також документи, що підтверджують неможливість оплати.

Банк має надати Вам зворотнійзв ̓язок. Національний банк рекомендує банкам дозволяти позичальникам, які потрапили в скрутне фінансове становище, не платити тіло кредиту та відсотки під час карантину, принаймні частково. Також рекомендуємо банкам, за потреби, продовжувати кредитний договір з позичальниками, а також дозволяти їм платити менші регулярні платежі під час карантину та певний час після його завершення. Адже громадянам може знадобитися певний час, щоб відновити своє фінансове становище.

Водночас звертаємо увагу усіх позичальників: ви не можете самовільно припинити обслуговувати кредиту, адже ви маєте укладений кредитний договір із банком і відповідно взяли на себе обов’язок виконувати відповідні фінансові зобов’язання. Тому поважайте себе і відповідально ставтеся до своїх обов’язків. Проте не забувайте повідомити банк, якщо ваш фінансовий стан погіршився через карантин.

Також нагадуємо, що банкам сьогодні заборонено законодавством нараховувати неустойки (пені, штрафи) за несвоєчасне здійснення платежів за споживчими кредитами, а також підвищувати відсоткову ставку за ними.

Oksava V Melenko

Оксана Меленко

тренерка, медіаторка

Проєкт Юридичні клініки – провайдери безоплатної правової допомоги споживачам фінансових послуг

це проєкт, який реалізовується завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору».

LC Project

Читайте також: