Новини

Навчання гуманістичної медіації – удосконалення професійних навиків

humahistychna mediatsiia

В рамках Угоди про співпрацю між БФ «Барви життя» та Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича від 23 квітня 2024 року за підтримки Регіонального Центр Миру, який заснувала та очолює Софія Дутчак, гуманістична медіаторка, учениця Жаклін Моріно, координаторка проекту “Insieme/Разом”, ONG “Mondo/Світ PPM&UI” та італійської організації «Nathan» з 11 по 15 травня 2024 року доцентом кафедри публічного права Оксаною Меленко було пройдено наукове стажування на тему: «Гуманістична медіація моделі Жаклін Моріно у міжкультурному просторі в процесі євроінтеграції України».

Цьогоріч таке стажування відбувалося в Брюселі (Бельгія). Учасниками такого стажування були представники громадських організацій України та Італії, адвокати, викладачі, медіатори.

Цінним таке стажування стало завдяки навчанню у Філіппо Ванончіні, медіатора, кримінолога та експерта з управління конфліктами в організаціях, координатора літньої школи «The justice of the meeting» Університету Бергамо з 2016 року, засновника Центру відновного правосуддя Бергамо та асоціації InConTra. Його досвід роботи в італійсько-французькій дослідницькій групі, яку координувала Жаклін Моріно в Парижі з 2013 по 2015 роки, ліг в основу навчання учасників даного стажування.

Навчанню сприяло й місце проведення стажування. Foyer Catholique Européen, який знаходиться у самому центрі бельгійської столиці, де розташовані кімнати для зустрічей, офіси, штаб-квартира скаутської групи та каплиця, прикрашена художнім твором Андреа Мастровіто, в якому розповідається про подію П’ятидесятниці. Дирекотором і водночас тренером даного стажування був і є Дон Клаудіо Вісконті, італійський теолог, який протягом шести років представляє італійську громаду в Брюсселі, директор Бергамського Карітасу протягом 20 років. В нього великий досвід роботи в різних конфліктних ситуаціях, які мали місце в країнах Косово, Колумбії, Бірми.

Воркшопи, тренінги, симуляції гуманістичної медіації моделі Жаклін Моріно, проведені під час стажування, сприяли глибокому зануренню та усвідомленню важливості гуманістичної медіації через процес пізнання, розуміння та розпізнання емоцій, почуттів, інтересів та потреб , які можуть виражати чи показувати конфліктуючі сторони. Практикуючи гуманістичну медіацію, учасники стажування сприяли вирішенню, в тому числі, й сімейних конфліктів, які виникають на тлі війни. В основі навчання завжди була людина і її цінності, які є важливими та пріоритетними для кожного – повага,честь, гідність.

Враховуючи велику популярність альтернативних способів вирішення конфліктів у Європі за допомогою медіації і доцільність застосовувати її у вирішенні міжнародних конфліктів, була цікава практика застосування саме гуманістичної медіації.

Техніки, яких навчали тренери можуть застосовуватися при вирішенні не тільки сімейних конфліктів, а й корпоративних, бізнес-конфліктів. Корисним навиком при практикуванні медіації стануть також знання про психічний стан людини, який можна розпізнати через арт-терапію, яка з’явилася ще в 1938 році на основі теорій Юнга та Фройда, які вважали продукт творчого прояву людини найяскравішим показником психічного стану цієї особи.

Важливість навчанню медіації надавала також участь в тренінгах учасників з України. Підприємниця Наталія Зміївська та художник Михайло Комар відчули на собі весь жах війни і, переселившись на Буковину з Харкова, продовжують творити, працювати та допомагати.

У межах програми учасники стажування також відвідали Європейський парламент. Нагадаємо, що 3 червня 2022 року Європейський парламент ухвалив резолюцію, якою закликав надати кандидатський статус для вступу до ЄС Україні, а Європейська рада надала Україні статус кандидата. Враховуючи те, що Європейський парламент неодноразово демонстрував лояльність і підтримку Україні у своїх численних рішеннях і резолюціях, розуміння було того, що існують такі справи, які вирішувалися не завжди за одноголосної підтримки усіх депутатів. Тому розуміння необхідності навиків комунікації, ведення переговорів, вирішення конфліктів шляхом медіації черговий раз підсилювалося.

Таким чином, участь у цікавих проектах, стажуваннях дають можливість професійно рости кожному, а набутими при цьому знаннями ділитися з колегами та студентами шляхом запровадження в освітній процес нових технік та прийомів, зокрема і моделі гуманістичної медіації Жаклін Моріно.

Oksava V Melenko

Оксана МЕЛЕНКО

доцент кафедри публічного права