Щорічно 22 грудня відзначається День працівників дипломатичної служби України. Свято встановлене президентським указом від 21 листопада 2005 року для відзначення важливої ролі працівників дипломатичної служби України у підтримці миру, міжнародної співпраці України, забезпечення національних інтересів та безпеки України, а також захисту прав та інтересів громадян та юридичних осіб України за кордоном.
Саме до такої події був приурочений Національний семінар з дипломатичного та консульського права, який проходив з 30 листопада по 1 грудня 2024 року (проводиться вже вдруге з 2023 року), організований ELSA Chernivtsi у співпраці з кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Головною метою заходу було підвищення обізнаності студентів про актуальні виклики дипломатії, зокрема, в Україні та про механізми захисту прав громадян за кордоном. Семінар став ідеальною платформою для обговорення ключових питань цих важливих галузей права.
Партнерами заходу були:
- Юридична фірма Arzinger (лідер на ринку юридичних послуг та партнер ELSA Ukraine);
- Юридична газета (партнер ELSA Ukraine);
- KPMG (партнер ELSA Ukraine – провідна міжнародна фірма з аудиту, податкових та консалтингових послуг);
- Сергій Козяков та Партнери (Юридична компанія – партнер ELSA Ukraine);
- Юридична практика (партнер ELSA Ukraine);
- AEQUO (Юридична компанія – партнер ELSA Ukraine).
Семінар зібрав студентів 1–5 курсів ЧНУ ім. Ю. Федьковича та Волинського національного університету ім. Лесі Українки. Програма заходу складалася з двох тематичних блоків. Перший був присвячений дипломатичному праву. Учасники мали можливість відвідати інтерактивні лекції, зокрема англомовну на тему «Democracy in a complex global environment», яку провів Флоріан Георге – випускник юридичного факультету Бухарестського університету (Румунія), з багатим міжнародним досвідом, включно з навчанням у Кембриджі та Нью-Йорку. Ще однією ключовою лекцією стала «Культурна дипломатія України: від теорії до практики», яку провела Марія Процюк – кандидат політичних наук, експертка з аналітичної роботи Українського інституту та випускниця ЧНУ ім. Ю. Федьковича. У дискусіях також взяли участь кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Іван Торончук та к.ю.н., заступник декана юридичного факультету Павло Крайній. Перший день Семінару завершився цікавою екскурсією до Резиденції митрополитів Буковини і Далмації.
Другий день розпочався з лекції «Особливості консульських послуг: захист громадян як найголовніша роль консула», яку провела Ольга Чепель – кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства. Також учасники мали можливість відвідати виставку рідкісних видань з дипломатичного та консульського права, організовану Науковою бібліотекою ЧНУ, під час якої спікерами виступили Марія Дячук та Іван Торончук.
Практична частина включала воркшопи у форматі case-study. Студенти вирішували завдання з тем «Вирішення дипломатичних конфліктів за допомогою міжнародного права», приміряючи на себе ролі лідерів держав, а також працювали над темою «Консульський захист громадян за кордоном», де брали участь у симуляції конкурсу на посаду генерального консула. Модератором воркшопів була Анастасія Лабик – асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства.
Національний семінар став платформою для всебічного вивчення дипломатичного та консульського права, дозволивши учасникам не лише поглибити теоретичні знання, але й здобути цінний практичний досвід.
Організатори та учасник поділилися власними враженнями від Національного семінару:
Каріна Стащишина, президентка ELSA Chernivtsi, студентка бакалаврату спеціальності «Міжнародне право»:
«Цьогорічний Національний семінар з дипломатичного та консульського права перевершив усі очікування. Завдяки спільним зусиллям ELSA Chernivtsi та кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства нам вдалося організувати подію, яка стала справжньою платформою для обміну знаннями, ідеями та досвідом. Особливо приємно, що до нас приєдналися не лише студенти ЧНУ ім. Юрія Федьковича, але й з Волинського національного університету ім. Лесі Українки.
Як Президентка локального осередку, я пишаюся нашою командою, яка доклала максимум зусиль, аби зробити цей семінар таким насиченим, інформативним та водночас дружнім. Від складання програми до організації воркшопів та залучення видатних спікерів – кожна деталь вимагала ретельної підготовки та творчого підходу.»
Ірина Динту, голова організаційного комітету, віцепрезидентка ELSA Chernivtsi, студентка бакалаврату «Міжнародне право»: «Минулого року, будучи на 1 курсі, я мала змогу відвідати Національний семінар з дипломатичного та консульського права у якості учасника і була вражена рівнем та якістю підготовки, Але бути вже у ролі організатора – це незрівнянні емоції долучитися до такого масштабного заходу! Я щиро хочу подякувати адміністрації юридичного факультету та професорсько-викладацькому колективу кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства за надану організаційну допомогу та постійну підтримку студентських ініціатив, що сприяють нашому розвитку, а також всім учасникам, зокрема, нашим гостям з Луцька. Тепер наш захід має всі шанси стати щорічним та бути своєрідним брендом, який приваблюватиме студентів з усієї України.»
Команда учасників Волинського національного університету ім. Лесі Українки: «Семінар залишив найкращі враження завдяки поєднанню інформативності, інтерактивності та бездоганної організації. Для нас було надзвичайно корисно дізнатися про реалії дипломатичної та консульської діяльності через лекції досвідчених спікерів та практичні воркшопи, де ми відчули себе у ролі дипломатів і консулів.
Особливу атмосферу створювала дружелюбність команди ELSA Chernivtsi, яка забезпечила теплий прийом і насичену програму. Екскурсія до Резиденції митрополитів Буковини і Далмації стала яскравим завершенням першого дня – ця архітектурна перлина дійсно вражає.
Ми повертаємося додому з багажем нових знань, контактів та натхнення продовжувати вдосконалюватися у сфері міжнародного права. Вдячні організаторам за професійний підхід та можливість бути частиною цієї події. Сподіваємося на подальшу співпрацю та раді будемо приймати ELSA Chernivtsi у нашому університеті!»
Вікторія Чернишева, учасниця заходу, студентка бакалаврату «Міжнародне право»: «Національний семінар з консульського та дипломатичного права став для нас не просто платформою для обговорень і обміну думками, а справжнім простором для народження нових ідей та відкриття можливостей. Ми переконалися, що саме право, особливо міжнародне, залишається ключовим інструментом у забезпеченні миру та безпеки. Спільні зусилля на політичному, дипломатичному та громадському рівнях є нашим головним шляхом до перемоги над агресором.
Щиро дякую організаторам та всім учасникам, завдяки яким семінар пройшов на найвищому рівні. Це був унікальний досвід, який залишив незабутні враження і надихнув на подальшу роботу заради спільної мети».
Сподіваємося, що ініціатива проведення таких актуальних, цікавих, тематичних, продуманих в організаційному аспекті заходів з дипломатичного та консульського права отримає своє продовження у наступні роки, а проведення Національного семінару з дипломатичного та консульського права на юридичному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича стане традиційним.
Світлана КАРВАЦЬКА
д.ю.н., професор, в.о. завідувача кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства
Анастасія ЛАБИК
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства
Каріна СТАЩИШИНА
президентка ELSA Chernivtsi, студентка бакалаврату спеціальності «Міжнародне право»