Новини

Публічна лекція на тему «Митний союз ЄС і транскордонне співробітництво»

Publichna lektsiia na temu «Mytnyi soiuz YeS i transkordonne spivrobitnytstvo»

Сьогодення диктує нові умови щодо можливостей організації навчального процесу. Однак, жодні перешкоди не можуть стати на шляху бажання студентів отримувати нові знання які стосуються окремих аспектів міжнародного співробітництва в умовах війни. Всім добре відомо яку роль та підтримку нашій державі надає Європейський Союз. Така підтримка допомогла нам сформувати єдиний фронт опору країні-агресору у різних напрямках. І ключовим фактором в її наданні стала активна підтримка країн Митного союзу ЄС, які допомогли Україні покращити логістичну інфраструктуру в умовах війни.

Так, 27 жовтня на юридичному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулась публічна лекція «Митний союз ЄС і транскордонне співробітництво», яка була проведена стратегічним радником з питань митної політики Консультативної місії Європейського Союзу в Україні Дорелом Фронею. На лекції були присутні студенти різних курсів юридичного факультету спеціальності «Право» та «Міжнародне право». Захід організовано кандидатом юридичних наук, доцентом кафедри Європейського права та порівняльного правознавства Іваном Торончуком та заступником декана факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків, асистентом кафедри публічного права Павлом Крайнім.

Основне завдання місії полягає у наданні допомоги українським органам влади під час проведення реформи цивільного сектору безпеки шляхом надання стратегічних порад та практичної підтримки на основі стандартів ЄС та міжнародних принципів належного врядування та прав людини.

Пан Фроня зупинився детальніше на характеристиці саме Митного союзу ЄС, який необхідний для належного функціонування єдиного ринку. Цікавим є те що на практиці національні митні служби в усіх країнах ЄС працюють разом аби керувати повсякденними операціями Митного союзу ЄС. Європейська Комісія розробляє митне законодавство ЄС і контролює його виконання, оскільки ЄС є одним із найбільших торговельних блоків у світі поряд зі Сполученими Штатами та Китаєм.

Для здійснення належного управління, станом на 2021 рік працювало понад 1900 митниць ЄС, які обробляли імпорт, експорт або транзит товарів. Сума зібраних митних зборів у 2021 році сягнула 24,8 млрд євро.

Оголошена повітряна тривога змусила учасників заходу змінити локацію та перейти до тимчасового укриття де лекцію було продовжено. Пан Фроня детальніше зупинився на особливостях організації діяльності митної служби в Румунії та Україні. Окремо він зупинився на тих конкретних заходах, які Україні необхідно здійснити задля гармонізації її законодавства із законодавством ЄС. Адже війна кардинально змінила уявлення про швидкість та оперативність переміщення товарів. Крім цього, на його думку, Чернівецька область має суттєвий потенціал для вдосконалення та збільшення пропускної спроможності через наявні пункти перетину кордону. Це можливо досягти шляхом здійснення відповідних комплексних заходів, частина з яких буде реалізована найближчим часом.

Студенти обмінялись із паном Фронею запитаннями щодо його бачення майбутнього розвитку митної політики між Україною та ЄС.

Сьогодні, напевно вперше, ми стали свідками того що для тих хто бажає навчатись, вдосконалювати себе, розширювати власний професійний кругозір не може бути жодних перешкод. Переконані, що подібні заходи за участю представників міжнародних інституцій дозволять розвивати та підтримувати наше спільне прагнення до формування нової генерації правників які допомагатимуть нашій державі стати в один ряд із країнами Європи.

Ivan Toronchuk

Іван Торончук

доцент кафедри Європейського права та порівняльного правознавства

Pavlo Krainii CHNU

Павло Крайній

Заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків