8-10 грудня 2023 року у приміщенні Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся саміт «Стояти на сторожі верховенства права» в рамках співпраці Української Асоціації Міжнародного права та ASIL – American Society of International Law. Метою зібрання стало відзначення 75-літнього ювілею документів, які є основою сучасного міжнародного права: Загальної декларації прав людини та Конвенції про запобігання злочину геноциду і покарання за нього.
Звісно, це мало відбутись саме у Львові та Львівському національному університеті імені Івана Франка – місці, яке надихнуло авторів цих документів – знаменитих львів’ян – Херша Лаутерпахта та Рафала Лемкіна.
Між Президентами Американського товариства міжнародного права професором Грегором Щаффером і Української асоціації міжнародного права Ольгою Буткевич було підписано Львівську Декларацію, у якій зазначено про початок спільної роботи наших спілок з подальшого впровадження фундаментальних принципів та цінностей міжнародного права.
Разом Українська асоціація міжнародного права та Американська Товариство міжнародного права скликало делегацію 75 міжнародних експертів та 75 українських колег в історичному місті Львові. Вперше, щонайменше з дня повномасштабного вторгнення Росії, у західну столицю України – Львів – прибуло 75 провідних юристів-міжнародників, гостей з різних куточків світу на чолі з вельмишановним Президентом Американського товариства міжнародного права (ASIL) професором Грегорі Шаффером та керівництвом ASIL.
Ми цінуємо підтримку американської юридичної спільноти у часи агресії постійного члена РБ ООН Росії проти України. Сподіваємося, останньої такої агресії у світі. Адже спільна мета – утвердити цінності міжнародного права, які є непорушними – буде врешті досягнута.
Об’єднані єдиним прагненням, а саме, знайти юридичне вирішення проблем, що постали перед Україною у зв’язку з російською агресією, американські та українські учасники змогли розглянути широке коло питань і виробити механізми їх вирішення:
- Суверенний імунітет іноземної держави під час агресії та звірств;
- Розроблення міжнародно-правової стратегії з повернення незаконно вивезених українських дітей;
- Роль санкцій у зміні поведінки РФ;
- Відповідальність керівництва країни за злочин агресії;
- Реінтеграція відновлених територій Фільтрація, примусове переміщення осіб та масові свавільні затримання;
- Росія має заплатити: цивільні механізми компенсації;
- Право та розвиток в України;
- Міжнародні злочини у екосистемі відповідальності
- Повернення, післявоєнна міграція, захист прав меншин.
Делегація Чернівецької школи міжнародного права, викладачі юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у складі проф. Світлани Задорожної, проф. Оксани Вайцеховської та доцента Оксани Руденко мали змогу прийняти участь в обговорені проблеми «Право та розвиток України» під час Круглого столу в рамках Саміту.
Світлана Задорожна
д.ю.н., професор кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства