19-21 жовтня 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась міжнародна науково-практична конференція, приурочена 30-річчю Української асоціації міжнародного права «Міжнародне право на зламі епох». Захід відбувся у змішаному форматі (офлайн та онлайн) за участі суддів Європейського Суду з прав людини, представників Європейської асоціації міжнародного права, Американської спілки міжнародного права, юристи, дипломати та дослідники міжнародного права. У конференції також взяли участь студенти та викладачі кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства ЧНУ, зокрема проф. Задорожна С.М., доц. Торончук І.Ж., асистенти Яремчук В.В., Гнатюк Т.М., Іліка М.І., які брали активну участь в обговорені проблемних питань.
З вітальним словом виступили, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, президентка Української асоціації міжнародного права Ольга Буткевич, віце-президент Української асоціації міжнародного права Михайло Микієвич, декан факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Маркіян Мальський.
У перший день конференції зі своїми доповідями мали можливість виступити студенти провідних навчальних закладів України, зокрема студенти нашого університету спеціальностей «Право» та «Міжнародне право».
Конференція складалась з трьох панельних дискусій: наука і викладання міжнародного права, міжнародне право під час та після війни, вступ України в Європейський союз та НАТО: правові механізми та інструменти забезпечення безпеки і відновлення держави. Під час роботи конференції науковці-правники, посли, представники міжнародних організацій та установ Європи поділилися власними думками та напрацюваннями стосовно розвитку української правової системи в контексті євроінтеграційних процесів, шукали шляхи вирішення актуальних питань розвитку юридичної освіти і наближення методик викладання права в Україні, відповідно до вимог ЄС. Окрему увагу учасники конференції зосередили на обговоренні інструментів міжнародного права, які впливають на перебіг повномасштабної війни в Україні, та їхнього подальшого застосування з метою повоєнної відбудови держави після перемоги.
Конференція продовжила свою роботу 21 жовтня 2023 року. В цей день був проведений семінар з методики викладання міжнародного гуманітарного права. В умовах міжнародного збройного конфлікту на території України важливе значення має поширення знань із міжнародного гуманітарного права, яке забезпечує захист жертв війни та обмежує засоби й методи ведення воєнних дій. Будучи суто абстрактними в мирний час, норми міжнародного гуманітарного права перетворюються на механізм забезпечення життя та здоров’я під час збройного конфлікту. Тому поширення знань із міжнародного гуманітарного права, по-перше, юридичний обов’язок держави, по-друге, запит суспільства щодо розуміння правового регулювання захисту жертв війни, кваліфікації воєнних злочинів та відповідальності за порушення міжнародного гуманітарного права, до того ж, це питання особистої безпеки, формування системи поведінки заради виживання, і нарешті – питання застосування принципів правосуддя перехідного періоду та реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Теоретики та практики міжнародного права мають особливу надважливу місію в умовах повномасштабної війни, яку розпочала і веде росія, шукати можливості для розвитку міжнародного права та його вдосконалення.
У юристів-міжнародників попереду ще дуже багато важливих справ – кроків, які сприятимуть розвитку міжнародного права, зміцненню міжнародних відносин.
Світлана Задорожна
д.ю.н., професор, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Тетяна Гнатюк
к.ю.н., асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Іван Торончук
к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Віталій Яремчук
доктор філософії (PhD), асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Марина Іліка
асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства