15 листопада 2024 року на базі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Медіація & Університети 1.0». Для участі в її роботі зареєструвалися учасники із 16 зарубіжних країн: Болгарії, Бразилії, Великобританії, Греції, Грузії, Індії, Італії, Литви, Нігерії, Нідерландів, Німеччини, Об’єднаних Арабських Еміратів, Польщі, США, Фінляндії, а також велика кількість (більше 400) учасників з різних регіонів України. Це є передусім свідченням унікальної ролі в житті університетів зокрема та суспільств в цілому медіації, по-друге, визнанням високого міжнародного авторитету української університетської спільноти загалом та впливу цієї спільноти на укорінення медіації в Україні, по-третє, поціновуванням історичної інтегративної місії Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича як зразка синтезу і містка університетів Заходу і Сходу, по-четверте, злободенністю тих проблем, які опинилися у фокусі уваги конференції.
Співорганізаторами конференції виступили: Проєкт ЄС «Право-Justice», Проєкт ЄС «CONSENT», Львівський торговельно-економічний університет, Західноукраїнський національний університет, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Державний торговельно-економічний університет (Київ), Національний університет «Києво-Могилянська академія», ГО «Асоціація юридичних клінік України», ГО «Прогресильні».
Місце офлайн частини конференції з питань та проблем медіації обрано не випадково. Адже основоположним принципом життєдіяльності міста Чернівці є Viribus Unitis – спільними зусиллями. Цей же принцип лежить як парадигмальна матриця і в основі медіації. Вона є основним серед альтернативних державному судочинству способів вирішення конфліктів (спорів) самими їх сторонами за допомогою медіатора чи медіаторів.
Ще однією не менш важливою причиною обрання місцем проведення конференції ЧНУ ім. Ю. Федьковича є його лідерські позиції в Україні як в укоріненні медіації в цілому, так і в науковій розробці цієї проблематики. Свого часу ідеї спеціальних дослідницьких програм медіації спонтанно з’явилися на цілому ряді кафедр університету, проте найпереконливіших результатів у цьому досягла кафедра публічного права юридичного факультету, а тому вона і стала ключовим осередком цієї діяльності в університеті. Саме зі спеціальних наукових візитів співробітників кафедри у 2015-2017 роках в університети Польщі, ФРН, США розпочалася практична реалізація спершу концепту, а згодом і проєкту Програми ЄС ERASMUS+KA 2 «MEDIATS» з медіації. Його особливістю є те, що він поєднав в собі глибоке наукове вивчення медіації, цільову підготовку правників-медіаторів у межах акредитованої НАЗЯВО ОПП «Медіація» за другим (магістерським) рівнем вищої освіти та практичне надання послуг з медіації у межах Навчально-наукової лабораторії з медіації, переговорів та арбітражу кафедри публічного права університету. Наразі на базі цієї лабораторії створена і функціонує Медіаційна служба університету.
Переважна частина доповідачів, яких було чимало (48 бажаючих виступити з доповідями) вважають, що одним з елементів культури Університету як феномену повинна стати медіація – вирішення цих конфліктів-спорів самими їх сторонами, які породили конфлікт, за допомогою незалежного і неупередженого медіатора. Це твердження для багатьох, якщо наразі не більшості, членів академічної спільноти може видатися оксюмороном, як ще десятиліття чи два тому таким же оксюмороном видавалася медіація у, наприклад, кримінальних справах чи адміністративних спорах – наразі у них вона уже набула не лише визнання, але й заслуженого авторитету як ефективного засобу розв’язання вищезазначених конфліктів (спорів).
Висловлюю щиру вдячність всім співорганізаторам конференції за плідну та конструктивну співпрацю. Впевнена, що і надалі наш Університет буде надійним промоутером медіації не лише в Україні, але й далеко за її межами.
Руслана Гаврилюк
д.ю.н., проф., завкафедри публічного права ЧНУ ім. Ю. Федьковича, гарант ОПП «Медіація»