12 березня 2024 року на юридичному факультеті відбулися I Локальні правові дебати присвячені ефективності ЄСПЛ як механізму захисту прав людини в Україні. Захід організований Локальним Осередком ELSA Chernivtsi у співпраці з кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства.
Актуальність тематики дебатів складно переоцінити, адже відомо, що серед усіх міжнародно-правових механізмів захисту прав людини, доступних на теренах Європи, Європейський суд з прав людини справді можна вважати найефективнішим засобом захисту прав та свобод. Виконання рішень ЄСПЛ є необхідною умовою ефективності його діяльності, адже без здійснення державою заходів, спрямованих на виконання рішення ЄСПЛ, констатоване порушення та заходи щодо його усунення й відшкодування завданої ним шкоди залишаються на папері. Однак, незважаючи на вельми широкі наглядові повноваження Комітету Міністрів Ради Європи, стан з виконанням рішень ЄСПЛ в Україні залишається невтішним.
Дані правові дебати були моделюванням парламентських дебатів британського формату, де одні команди аргументовано доводять актуальну тезу, а інші – опонують їй, виходячи із змодельованих у резолюціях фактичних обставин. Дебати складалися з одного загального раунду, у якому свої позиції висували дві команди – Уряд та Опозиція.
На початку дебатів з вітальним словом виступив заступник декана юридичного факультету з навчально-організаційної роботи Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор юридичних наук, професор Віталій Володимирович Гордєєв. До складу суддівської колегії входили Світлана Богданівна Карвацька, доктор юридичних наук, професор, завідувачка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства; Тетяна Миколаївна Гнатюк, кандидатка юридичних наук, асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства, а також Микола Ілліч Парайко, студент 4 курсу юридичного факультету Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
Суддівська колегія оцінювала учасників дебатів за наступними критеріями: переконливість, обґрунтованість та логічність виступів; аргументування позиції сторони по суті (посилання на нормативно-правові акти, судову практику тощо); постановка запитань протилежній стороні, надання коментарів чи ремарок; відповіді на запитання протилежної сторони. Відповідно до підбитих підсумків оцінювання суддівської колегії перемогу в дебатах здобула команда Опозиції «Виклики понад можливостями». Однак команда Уряду «Доступ до справедливості» також продемонструвала надзвичайно високий рівень підготовки, а також постановки запитань своїм опонентам! Крім того, окремо були визначені двоє студентів, які отримали нагороди «Найкращий оратор» – Тимчук Арсеній та Асіміонес Марія.
Також подяку хочемо висловити Софії Кульці, студентці 5 курсу спеціальності «Міжнародне право» за професійне модерування дебатів!
Переконані, що заходи такого формату сприяють підвищенню правосвідомості студентів, допомагаючи їм розуміти важливість міжнародних правових механізмів захисту прав людини. Щиро дякуємо кафедрі міжнародного права та порівняльного правознавства за сприяння діяльності ELSA Chernivtsi та сподіваємося, що Локальні правові дебати присвячені ефективності ЄСПЛ як механізму захисту прав людини в Україні стануть традиційними!
Софія МАТУШАК
студентка 3 курсу спеціальності «Міжнародне право», президент ELSA Chernivtsi