Новини

Людина – мета, а не засіб

Lektsiia

Саме це твердження стало квінтесенцією гостьової лекції Сергія Петровича Рабіновича, доктора юридичних наук, професора, професора кафедри конституційного права Львівського національного університету імені Івана Франка, яка відбулася 11 жовтня на юридичному факультеті.

Студенти 2го курсу спеціальності «Право» мали унікальну нагоду опановувати складний феномен права в аксіологічному (ціннісному) вимірі під час лекційного заняття «Філософія правових цінностей в часи війни: людська гідність».

Професор С. П. Рабінович, пропонуючи розглядати правові цінності як рівняння з двома невідомими, занурив присутніх у складний світ морального вибору, свободи, абсолюту людської гідності.

Разом зі студентами та аспірантами у заході взяли участь й викладачі юридичного факультету: Оксана Меленко, к.ю.н., заступниця декана юридичного факультету з навчально-методичної роботи, а також викладачі кафедри теорії права та прав людини д.ю.н. Наталія Гураленко, к.ю.н. Оксана Бунчук, к.ю.н. Ольга Донченко, к.ю.н. Ольга Миронюк, к.ю.н. Анатолій Павлюк, переймаючи досвід і професіоналізм вельмишановного гостя, також долучилися до філософсько-правової рефлексії й методологічного обґрунтування цінності людської гідності.

Під час лекційного заняття професором С. П. Рабіновичем було наголошено, що, як у релігійній, так і у світській філософії, зміст принципу поваги людської гідності пов’язують із категоричним імперативом Іммануїла Канта, який вважав морально неприпустимим ставлення до людини виключно як до засобу досягнення будь-чиїх цілей.

Також було розглянуто такі складні філософсько-правові проблеми сутності й сенсу людського життя, як-от: біологічна природа людини та її моральна свобода, абсолютні цінності, універсальна мораль, людська гідність як «пункт перетину» моралі й права.

Serhii Petrovych Rabinovych

Комунікуючи з присутніми, професор С. П. Рабінович відповів на дискусійні запитання студентів і викладачів: «Якому із підходів обґрунтування та розуміння людської гідності варто було би надати перевагу?», «Якщо людина здатна вибирати власні цінності, чи можна виправдати найжорстокіші дії під час війни як вираження справжньої свободи?», «Чи можлива перемога людської природи над приписами релігійної доктрини й які способи примирення новітніх прав людини з релігією та мораллю?». Обговорення цих запитань допомогло слухачам усвідомити власну позицію, по-новому подивитись на центральні проблеми правознавства і знайти шлях до їх розв’язання чи, принаймні, їх обґрунтування саме на філософському рівні.

Щиро дякуємо Сергію Петровичу Рабіновичу за змістовний, глибокий екскурс до царини фундаментальних, «вічних» цінностей, які розкривають відносини людини з природою, іншими людьми та світом права!

Olha Donchenko

Ольга Донченко

к.ю.н., доцентка, асистентка кафедри теорії права та прав людини