Новини

«Юридична відповідальність. Quo vadis?» або кілька слів про XVI щорічну Літню школу університету “1 грудня 1918 р.”

Summer School

З 18 по 23 вересня 2023 року студентка 401 групи спеціальності «Право» Олександра Онофрейчук, студентка 421 групи спеціальності «Міжнародне право» Юлія Строїч, студентка 221 групи спеціальності «Міжнародне право» та Асіміонес Марія, студентка 221 групи спеціальність «Міжнародне право» взяли участь у XVI щорічній Літній школі університету “1 грудня 1918 р.” у м. Алба-Юлія (Румунія). Цьогорічний захід стосувався над актуальної серед правників теми «Юридична відповідальність. Quo vadis?». Спільно з учасниками із Сучави, Тиргу-Муреш, Кишинева та міста-господаря Алба-Юлії представниці нашого факультету активно брали участь у дискусіях з провідними юристами Румунії стосовно особливостей адміністративної, кримінальної та цивільної відповідальності осіб публічного і приватного права. Окрему увагу було приділено дослідженню практики Європейського суду з прав людини на прикладі окремих кейсів.

Учасники здійснювали порівняння особливостей національного законодавства, які стосувались досудового та судових процесів, із законодавством іноземних країн під керівництвом юристів-практиків, викладачів університетів “1 грудня 1918 р.” м. Алба-Юлія (Румунія), Сучавського університету імені Штефана чел Маре (Румунія), Поліцейської академії ім. Штефана чел-Маре (Молдова) та УМФНТ імені Г. Е. Паладе (Румунія). Жваві обговорення викликало питання відповідальності за порушення порядку поводження з речовинами, які заборонені в обігу, що було розглянуто на прикладі рішень Антидопінгового спортивного трибуналу у справі Симони Халеп, Конвенції про запобігання допінгу у спорті та Антидопінгового кодексу, котрі дали змогу дослідити таку незвичну для українського правника галузь як спортивні спори.

Утім, право – це не лише про відповідальність. Із метою наочної демонстрації цієї тези для учасників було організовано поїздку до громади Шугаг. Її голова Костянтин Джинар, поділився досвідом успішної комунікації з адміністративними органами різних гілок влади, результатом якої стало отримання громадою коштів для реставрації історичних будівель на її території. Напередодні поїздки учасники мали змогу обговорити особливості відповідальності органів місцевої влади із мерами міст регіону. Найбільш активні учасники дискусій були відзначені сертифікатами, а представниці юридичного факультету Чернівецького національного посіли друге місце за підсумками проведених дебатів.

Окремою сторінкою у діяльності школи стали екскурсії регіоном. Зокрема цікавою видалась локація, що розташовувалась в музеї «Sala Unirii». Саме в цьому приміщенні у 1918 р. було прийнято рішення про об’єднання Трансільванії з Румунією. Цікавими були екскурсії до Історичного та археологічного національних музеїв, що знаходяться на території фортеці Алба-Кароліна. Крім цього, учасники отримали можливість заново відкрити для себе візитну картку Румунії – мальовничі гірські масиви та унікальні монастирі.

Впевнені, що міжфакультетська співпраця юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та факультету права та соціальних наук університету “1 грудня 1918 р.” м. Алба-Юлія започаткує нову сторінку наукової співпраці, яка надаватиме змогу реалізовувати різноманітні спільні проєкти та заходи.

Ivan Toronchuk

Іван Торончук

к.ю.н., доцент, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства

Pavlo Krainii CHNU

Павло Крайній

к.ю.н., асистент кафедри публічного права, заступник декана з наукової роботи та міжнародних зв’язків