24 квітня 2023 року студенти 3 курсу юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича доєднались до онлайн лекції Меркулової Оксани Володимирівни – кандидатки філологічних наук, старшої викладачки кафедри української мови, судової експертки Запорізького НДЕКЦ МВС України на тему «Лінгвістичне дослідження писемного мовлення».
Лектором було зазначено, що актуальність лінгвістичної експертизи зросла з 2014 року від початку окупації України. Лінгвістична експертиза є різновидом судової експертизи, тому регулюється положенням Закону України «Про судову експертизу» і є дослідженням на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об’єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Доповідачем було звернено увагу на потребах в лінгвістичній експертизі, а саме у випадку необхідності ідентифікації автора, з’ясуванні умов, особливостей складання тексту, факту виявлення ознак писемного мовлення, місця формування мовленнєвих навичок, освіти автора документа тощо. Крім того, до судового експерта звертаються із необхідністю з’ясування змісту понять, лексичного значення використання у тих або інших текстах слів чи словосполучень, їх стилістичного забарвлення, смислового навантаження. Усі відповіді судового експерта є важливими при розгляді кримінальних проваджень.
Окрім цього, лектор вказав на мету призначення лінгвістичної експертизи, що ставиться перед судовим експертом в конкретному кримінальному провадженні. Наприклад, експерт ідентифікує автора тексту, встановлює освітній рівень, професійну належність, соціальний статус, наявність в тексті оціночних суджень, з’ясовує характер інформації, що міститься в ньому (чи може така інформація розглядатись як образлива, чи містить вона загрозу конкретній особі).
Олена Ющик
к.ю.н., доцентка кафедри кримінального права