Новини

Криміналістика – від традиційної до цифрової

Event

Саме під такою назвою 15-16 травня 2025 року в м. Орадіа (Румунія) відбулася 4-та Міжнародна судово-експертна конференція пам`яті «Еміліан Станку».

Криміналістика – невід’ємна складова сучасної правоохоронної системи будь-якої держави, що забезпечує розслідування, розкриття та попередження злочинів. Її методи та засоби постійно вдосконалюються, враховуючи нові технологічні можливості та змінювані соціальні реалії. Це ще одне підтвердження слів Ганса Гросса про те що «Криміналістика – це наука про реальності кримінального права. Вивчення його фактів і використання його результатів – це мета криміналістики».

Сучасні ризики ставлять нові завдання перед криміналістикою: змінюється парадигма криміналістичної доктрини, що впливає на особливості формування й застосування системи криміналістичних знань, а це потребує якісно нових, інноваційних підходів для забезпечення ефективного опанування криміналістичних знань, умінь і навичок як майбутніми юристами, так і досвідченими фахівцями. Зокрема, ідеться про розроблення й запровадження сучасних освітніх технологій, удосконалення змісту та методів викладання криміналістики. З доповіддю виступили заступник декана з міжнародних зв`язків та наукової роботи, кандидат юридичних наук, доцент П.І. Крайній та кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства І.Ж. Торончук «Інноваційні тенденції просування української криміналістики в контексті сучасних наукових досліджень».

Теми доповідей викладачів кафедри кримінального права стосувалися сучасних ризиків криміналістики: «Виклики криміналістики в умовах війни та глобальних загроз» (докторка юридичних наук, доцентка, завідувачка кафедри кримінального права Г.П. Жаровська та магістерка права 504 групи Д.А. Шевчук); «Тероризм як загроза міжнародній безпеці» (кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри кримінального права О.І. Ющик та кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри кримінального права Т.В. Продан; «Проблеми ідентифікації загиблих в умовах воєнного стану» (заступник завідувача відділу криміналістичних видів досліджень Чернівецького НДЕКЦ МВС, асистент кафедри кримінального права І.Ю. Кожакарь та студентка 3-го курсу А.В. Кошкодан).

Отже, сьогодні в умовах воєнного стану особливої значимості набуває тенденція посилення практичної спрямованості криміналістичних розробок, інноваційних продуктів, їх прагматична орієнтації на вирішення практичних завдань. Особливих значення й актуальності у такій ситуації набувають криміналістична освіта та криміналістична підготовка майбутніх юристів, яка має зважати на сучасні тенденції й завдання, адаптувати криміналістичні знання до умов воєнного стану, реформувати вітчизняне законодавство до стандартів Європейського Союзу та появи нових галузей (напрямів) криміналістики. Участь у таких наукових заходах викладачів та студентів юридичного факультету є запорукою успішної реалізації практичної складової викладання криміналістики: з врахуванням сучасної тенденції її розвитку.

Halyna Zharovska

Галина ЖАРОВСЬКА

д.ю.н, доцент, завідувач кафедри кримінального права