Українці відомі всьому світу своїми унікальними, автентичними традиціями. Багато славних наукових традицій є і на юридичному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Кафедра теорії права та прав людини організувала та провела черговий круглий стіл, присвячений правам людини. Цього разу його темою стала “Рівність – основа прав людини”. Наукові дослідження рівності, як філософсько-правової категорії, мають давню історію на кафедрі теорії права та прав людини. Важливо, що започатковані ідеї знаходять своє відображення і серед наукових інтересів молодого покоління.

Виступи на круглому столі стосувались різних актуальних аспектів рівності, розглянули теми «Гендерна рівність в медіа», «Рівність під час війни: роль Омбудсмана у захисті прав людини», «Принцип рівності в дії: доступ до освіти внутрішньо переміщених осіб», «Право на евтаназію в Україні: нерівне серед рівних», «Рівність крізь оптику недискримінації: юридизація прав ЛГБТІ+» та багато інших цікавих тем. Доповіді звучали на високому науковому рівні, порушували важливі проблеми сучасної дійсності, заставляли задумуватись, задавати питання, вирішувати дилеми.
Наукову атмосферу круглого столу урізноманітнили цікаві інтерактиви, проведені між виступами учасників. Бліц-опитування допомогло визначити правильність розуміння термінів теми круглого столу. Студенти також створювали “хмару слів” про рівність з власних асоціацій та міркувань, сіяли зерна ідей, щоб, як казали мудреці, завтра розцвіла квітка… Багато позитивних емоцій викликала гра в улюблену студентами вікторину Kahoot. Запальні зманання, роздуми над відповідями, нагородження переможця онлайн вікторини, вручення сертифікатів надовго залишаться в приємних спогадах усіх учасників круглого столу.

Студенти діляться своїми враженнями від заходу:
Середенко Валерія (студентка 5 курсу):
Дякуємо за чудову можливість долучитися до Круглого столу «Рівність – основа прав людини». Захід забезпечив змістовне обговорення актуальних тем, пов’язаних із захистом прав людини та забезпеченням рівних можливостей для всіх. Обмін думками та ідеями серед учасників був надзвичайно цінним і надихаючим. В інтерактивній формі ми змогли перевірити свої знання та дізнатися щось нове. Принцип рівності – це фундамент демократичного суспільства та основоположна цінністю прав людини. Саме завдяки таким заходам ми маємо змогу не лише говорити про ці важливі питання, а й спільно шукати шляхи до їх практичної реалізації. Переконана, що такі ініціативи сприяють реальним змінам у суспільстві та розвитку культури рівності й поваги до прав кожної людини.
Кейван Станіслава (студентка 4 курсу):
Круглий стіл «Рівність – основа прав людини» постав платформою для важливого діалогу щодо ролі утвердження і забезпечення однакових можливостей в доступі до різних життєдіяльностей людини в суспільному середовищі. Особливо зачепили питання права евтаназії, гендерної рівності в медіа, доступу до освіти ВПО та діяльності Омбудсмана, як гаранта дотримання прав людини в умовах суспільних трансформацій та воєнного стану. Ці теми стали не лише точками перетину юридичного та етичного дискурсів, але й виявили гостру потребу в переосмисленні ролі держави в захисті найвразливіших категорій населення. Було чітко продемонстровано, що рівність – це не абстрактне поняття, а конкретна практика, яка вимагає постійного моніторингу, правозастосування та відкритого суспільного діалогу.
Сковронська Вікторія (студентка 2 курсу):
Неймовірний захід, який залишив безліч позитивних вражень! Особливо хочу відзначити інтерактивну частину заходу та приємну атмосферу в колі наукового обговорення. Дякую за можливість бути учасником такого плідного правового дискурсу!
Дякуємо всім, хто долучився до участі у круглому столі! Продовжуємо найкращі наукові традиції юридичного факультету! Тримаймо стрій! Наближаємо Перемогу! Слава Україні!

Оксана БУНЧУК
к.ю.н., доцентка кафедри теорії права та прав людини