«Минув уже рік… А руки тремтять, як уперше. На рік помінявся наш вік, На сто постаріло серце…»
Війна – жахливий, але потужний психотерапевт. Якщо вона не вбиває і не доводить до божевілля, то може навчити справлятись з усіма іншими проблемами. Вже рік через трагедії, біль і розпач ми загартовуємось і змінюємось. Змінюється Україна, змінюється Європа, змінюється весь світ! Нарешті більшість зрозуміла, що росія – зло! Це ворог не тільки українців, а й всього людства, вона несе у світ смерть! Під час нещодавнього візиту до Києва Джо Байден наголосив, що ще рік тому всі сумнівались у тому, що Україна вистоїть. Але ми не просто вистояли цей рік, а продовжуємо йти до перемоги та відновлення справедливості. Бої за це ведуться не тільки на лінії фронту, завдяки безперервній та злагодженій роботі кожен українець робить свій внесок у наближенні миру.
Актуальність і важливість прав людини, їх реалізація та захист є очевид-ними. Головною загрозою і перешкодою для реалізації прав людини стають збройні конфлікти. Саме в умовах конфліктів та війн порушення прав стають надзвичайно масштабними. Питання забезпечення прав людини в умовах війни потребує уваги і вивчення з боку науковців та громадськості. З метою всебічного висвітлення та обговорення ключових аспектів даної проблеми, кафедра теорії права та прав людини організувала проведення на юридичному факультеті круглого столу на тему «Порушення прав людини в умовах збройної агресії рф проти України». Цей захід зібрав разом теоретиків та практиків, активістів, студентів, представників громадських організацій. До проведення круглого столу долучився також студентський парламент юридичного факультету.
Під час круглого столу були обговорені різноманітні аспекти проблеми порушення прав людини в умовах війни: порушення права на життя в умовах війни, порушення права людини на свободу від катувань, порушення права на безперешкодний доступ до медичної допомоги в умовах війни, міжнародно-правовий аспект забезпечення прав людини, взаємозв’язок війни та насильства, роль громадських організацій у забезпеченні прав людини під час війни, особливості реалізації права на освіту в умовах війни та ін.
Учасники круглого столу зазначили, що війна порушує майже всі аспекти життя людини, включаючи її права та свободи. У таких умовах, люди знаходяться під впливом насильства, дискримінації, тортур та інших форм порушення прав. Забезпечення прав людини в умовах війни є надзвичайно складною задачею, яка потребує комплексного підходу та співпраці всіх зацікавлених сторін.
Крім того, було наголошено, що міжнародне право має важливе значення в забезпеченні прав людини під час війни, а міжнародні правові документи, зокрема Женевські конвенції, повинні забезпечувати права та захист життя людей під час війни. Обговорювалось питання про правила поводження з полоненими, військовополоненими, цивільними та іншими особами. Було звернуто увагу на те, що насильство та порушення прав під час війни мають серйозні наслідки для людей, які їх зазнали. Забезпечення прав та свобод людини під час війни є важливим елементом збереження гуманності та цінностей, на яких базується наше суспільство.
Учасники круглого столу зазначили, що український народ продовжує гідно боротися із окупантами, відстоюючи права людини. А завдяки волонтерам, які відстоюють права та інтереси людей, які перебувають в складних життєвих ситуаціях, надають їм підтримку та допомогу у вирішенні проблем. Таким чином, проведення круглого столу на тему «Порушення прав людини в умовах війни» стало важливим заходом для обговорення актуальної проблеми захисту прав та свобод людини під час війни. Це сприяє не тільки підвищенню обізнаності громадськості з проблемами порушення прав людини, а й спонукає до активної діяльності у забезпеченні захисту прав людини.
У нашому суспільстві на сьогоднішній день існує «ланцюжок вини»: ті, хто за кордоном, відчувають себе винними перед тими, хто залишився в Україні. Українці вдома, відчувають себе винними перед тими, хто на передовій. Ті, хто на передовій, відчувають себе винними перед тими, хто в лікарні. А останні відчувають себе винними перед тими, кого не стало… На жаль, для тих, хто дійсно винен, не властиве ні глибоке почуття вини, ні усвідомлення власної нікчемності та ганьби. Але за всі скоєні злочини вони повинні відповісти перед Богом та людьми! Ця страшна війна заклала стандарт істинних цінностей. Не маємо права його зрадити, адже занадто високу ціну платимо щодня!!!
Оксана Бунчук
к.ю.н., доцент кафедри теорії права та прав людини
Оксана Волощук
к.ю.н., доцент кафедри теорії права та прав людини
Олеся Дубчак
студентка 3 курсу