Чернівецький національний університет має справді унікальну історію свого розвитку. Не одне покоління студентів, викладачів та науковців у стінах рідної Alma Mater здобули путівку у професійне життя. Такий висновок, здається, безапеляційним та не потребує жодних доведень. Як і будь-яке масштабне явище, процес його створення і становлення пройшов чимало викликів, однак результат перевершив усі очікування! Водночас, часто так буває, що ми недостатньо уваги приділяємо першопричинам, а вірніше – непересічним особистостям, які сформували не тільки один із найкращих освітніх центрів, але й відіграли ключову «місію» в його подальшому розвитку та діяльності. У цьому сенсі роль, яку відіграв в історії Чернівецького університету Костянтин Томащук як перший його ректор, корінний буковинець, визначний політичний, громадський та освітній діяч краю є, без перебільшення, знаковою.
9 жовтня 2024 р. у приміщенні Наукової бібліотеки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича юридичним факультетом, факультетом історії, політології та міжнародних відносин і Центром управління об’єктом ЮНЕСКО проведено Третій бінарний лекторій «Костянтин Томащук – фундатор Буковинської правничої школи».
Про історію створення університету та роль, яку відіграв професор Томащук, його історичний спадок, особливості відновлення пам’ятника славному буковинцю, що сьогодні знаходиться на своєму історичному місці, значення університетської спільноти загалом та спільноти юридичного факультету в даному процесі зокрема, розповіла присутнім Тамара Марусик. Саме їй, докторці історичних наук, професорці факультету історії, політології та міжнародних відносин, керівниці Центру управління об’єктом ЮНЕСКО сьогоднішнє та майбутні покоління буковинців завдячують «поверненню у славі» Костянтина Томащука до рідного міста. До слова зазначимо, що перу науковиці, у співавторстві з к.і.н., доценткою кафедри історії України Світланою Гереговою, належить наукова розвідка «Костянтин Томащук: повернення у славі в Чернівці», що містить унікальні фотоматеріали, біографічні відомості, якими охоплюється життєвий шлях професора. Книга детально розкриває процес реставрації погруддя, що було знищене радянською владою в 1944 р.
Про особливості викладацької діяльності Костянтина Томащука, його взаємини з викладачами та студентами університету, у тому числі, студентами-юристами, розповіла Тетяна Грекул-Ковалик, к.ю.н., доцентка, асистентка кафедри теорії права та прав людини. Як перший ректор, він зробив помітний внесок у формуванні професорсько-викладацького складу (запрошеного з різних куточків Австро-Угорської імперії), студентського колективу, створенні перших навчальних планів тощо. Однак через депутатську зайнятість К. Томащук більше не обирався ректором, та до кінця життя як ординарний професор майже п’ятнадцять років викладав на юридичному факультеті «Австрійський цивільний процес», «Торгівельне право», «Комерційне право» та «Філософію права». Незважаючи на високі посади, професор Томащук відзначався демократичністю у спілкуванні з викладачами та студентами. Так, коли у березні 1876 р. Чернівецька міська рада присвоїла йому звання почесного громадянина міста, делегація студентів прийшла до нього додому щоб привітати. Подякувавши, він запросив студентів до столу на чай з тістечками, ведучи з ними невимушену розмову.
Про особливості його міжнародної діяльності у своєму виступі розповів Іван Торончук, к.ю.н., доцент, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства. Так, професором Томащуком фактично було створено умови для того, аби науковці з усіх куточків імперії мали змогу здійснювати свою діяльність на юридичному факультеті, не відчуваючи жодних утисків. Він був напрочуд справедливою особистістю, про що може свідчити навіть той факт, що у Державній раді професор Томащук не долучився до жодної з національних груп, водночас, послідовно виступав як вірнопідданий буковиноавстрієць, прихильник усього австрійського в культурі та науці.
Павло КРАЙНІЙ
к.ю.н., доцент кафедри публічного права; заступник декана факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків
Іван Торончук
к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Тетяна Грекул-Ковалик
к.ю.н., доцентка, асистентка кафедри теорії права та прав людини