Студентка 2 курсу юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Анастасія Федрак взяла участь у Конкурсі наукових робіт до п’ятиріччя діяльності Вищого антикорупційного суду. Тема роботи: «Застосування санкцій вищим антикорупційним судом» (науковий керівник – Ігор Ковбас, доктор юридичних наук, доцент, доцент кафедри публічного права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича). Участь у заході взяли 30 студентів з усієї України. Хоча Анастасія не стала призером, вона переконана що участь у подібних заходах є чудовою можливістю для розширення свого професійного кругозору.
Про тематику свого наукового дослідження розповідає Анастасія Федрак, студентка 2 курсу:
«Вищий антикорупційний суд відіграє ключову роль у боротьбі з корупцією та захисті національних інтересів України, особливо в умовах воєнного стану. Одним із найефективніших інструментів, які використовує ВАКС, є застосування санкцій, спрямованих на стягнення в дохід держави активів фізичних та юридичних осіб, що становлять загрозу суверенітету України.
Правові основи застосування санкцій ВАКС визначаються Законом України «Про санкції». Цей закон передбачає можливість застосування економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо фізичних і юридичних осіб, які своїми діями загрожують національній безпеці, сприяють терористичній діяльності або підривають державний суверенітет України. Зміни до Закону, внесені у травні 2022 року, розширили повноваження державних органів у сфері застосування санкцій, зокрема, передбачили можливість конфіскації активів осіб, які сприяють агресивним діям проти України.
Процедура застосування санкцій ВАКС здійснюється у межах адміністративного судочинства. Підставою для подання позову є рішення Ради національної безпеки і оборони України. ВАКС розглядає такі справи у спеціальному порядку протягом 30 днів.
Практика застосування санкцій ВАКС демонструє ефективність цього інструменту у боротьбі з корупцією та захисті національних інтересів. Однак, існують певні виклики, такі як складність доведення факту контролю над активами, балансування між національною безпекою та правами людини, а також необхідність міжнародної співпраці.
Для подальшого вдосконалення механізму застосування санкцій необхідно удосконалити процедури збору та аналізу доказів, посилити міжнародну співпрацю та забезпечити дотримання міжнародних стандартів у сфері прав людини».
Ігор Ковбас
д.ю.н., доцент кафедри публічного права
Анастасія Федрак
студентка 2 курсу