BlOG

Стажування в університеті Вінніпегу за програмою Mitacs Globalink Research Internship

Stazhuvannia

Вперше я почув про програму Mitacs Globalink Internship від доцента кафедри Європейського права  та порівняльного законодавства, к.ю.н. Кирилюк Н.В. Одного разу на лекції, вона розповідала, що студентство це не лише лекції та семінари, а і це можливість навчання та стажування в інших країнах. З цієї нагоди, вона розповіла про вищезгадану програму. Маючи досвід одного семестру навчання в Болгарії, за програмою Еразмус+, я вирішив випробувати свої сили у міжнародному стажуванні під керівництвом кращих професорів Канади. Чесно кажучи, складно було повірити в успіх, адже відбір був надзвичайно складним, але все ж спробувати було варто. Отож далі я почав готувати документи для аплікації, в загальному, цей процес зайняв у мене трошки більше ніж тиждень часу і далі найважче – очікування.

Наприкінці листопаду, мені прийшло запрошення на скайп інтерв’ю  з одним із професорів. Це було приємною несподіванкою наприкінці семестру. Отже, я йому відписав і наше інтерв’ю, було призначене на 4 p.m. ( 2 година ночі, в Україні). Багато емоцій мене переповнювали в той момент, я не знав, що повинен йому розповідати, які будуть питання, тощо. На щастя, все пройшло доволі невимушено і головне цікаво.

Тепер про саме стажування. Моє перебування в Канаді почалось із юридичних формальностей, в першу чергу, я повинен був відкрити банківський акаунт та отримати документ на тимчасове перебування в Канаді. Наступного дня, вирішивши вищевказані питання, я пішов в університет для знайомства із професором, із яким я повинен був працювати протягом усього літа.

Перш ніж приступити до роботи над проектом, мені дали пакет статей, справ, правових позицій суду для ознайомлення із Канадським кримінальним правом, в контексті покарання особи за вчинення вбивства другого ступеня, а також пом’якшуючі та обтяжуючі обставини, які впливають на суворість рішення, та які правила у процесі загалом. Одразу після опрацювання цього матеріалу, я приступив до основної роботи на час мого стажування, а саме перегляд та збір інформації за судовими справами по вбивству другого ступеня. Усі дані необхідно було вносити у таблицю, для майбутнього статистичного аналіз. Зі слів здається, що це надзвичайно проста робота, адже кожний зможе вичитувати дані та записувати їх у відповідний документ, однак це далеко не так. Як виявилось, вироки в Канаді, прописані із пропуском основних даних, які стосуються матеріалів справи, жертви чи самої особи, яка вчинила злочин. Натомість суддя вносить багато інформації, яку для дослідження практично неможливо використати. Таким чином, щоб заповнювати прогалини у судових рішеннях, необхідно було шукати справи в медіа-ресурсах, що значно ускладнює процес дослідження.

Другим видом моєї роботи під час літнього стажування було порівняння кодексів зарубіжних країн на предмет спеціальних видів вбивств. Іншими словами, я повинен був дослідити покарання за вбивство осіб, які займали певний правовий статус в суспільстві чи належали до особливої категорії та як варіювалось покарання, у відповідності до цих обставин. По завершенню складалась порівняльна таблиця із посиланням на законодавство зарубіжних країн

Третій варіант роботи, був аналіз статей на філософсько-правову тему, а саме порівняння правового формалізму та реалізму і на основі цих двох вчень дослідити чи існує вплив поза правових факторів на суб’єктивний розсуд судді під час винесення вироку за вбивство другого ступеня. Хотілось зазначити, що науковці досліджують як фактори, які мають вплив на суддю, так і фактори, які можуть мати потенційний вплив. По завершенню кожної такої статті, я повинен був написати її короткий опис, який би можна було використати при подальшому дослідженні. В кінці кожного тижня, я повинен був звітувати про виконану роботу.

Робочий день починався о 9 годині ранку та завершувався о 5, а деколи і о 6 годині вечора. Час на відпочинок на протязі тижня було надзвичайно важко найти. Проте вихідні це справжній релакс, це завжди був час, щоб зустрітись із студентами з інших країн, які також проходили стажування. Всього, у Вінніпезі (місто в якому я проходив наукове стажування) було 60 студентів звідусіль. Було цікаво почути про їх культуру, звичаї традиції, тощо, проте більш цікавіше було розповідати їм про традиції українського народу. Фактично, тижні проходили у виконанні трьох видів робіт, а вихідні у проведенні часу з іншими студентами, прогулками вуличками Вінніпегу, виїздом за місто на одне із найбільших озер у світі – озеро Вінніпег та дослідженням навколишніх національних та провінційних парків. Так у мене пройшли три місяці літа.

На завершення, хотів би зазначити, що я неймовірно радий, що став частиною Mitacs GRI. За час наукового стажування я здобув неймовірний досвід та навички у сфері наукового дослідження, познайомився із студентами з різних куточків світу та і взагалі з середини дослідив Канаду, разом з її колоритом серед місцевих жителів, відвідав нові цікаві та неповторні місця  та здобув незабутні враження на все життя.